Inwestycja w platynę – metal wart swojej ceny?

Inwestorzy zwykli stawiać na srebro oraz złoto. Pod wieloma względami te metale inwestycyjne są najbezpieczniejsze, najbardziej stabilne cenowo i pozwalają stworzyć szeroki portfel inwestycyjny, wraz z ryzykiem wartym uwagi. Ponadto złoto oraz srebro, zarówno w formie sztabek czy też monet, może być podejmowane także przez początkujących inwestorów, którzy dopiero nabywają wiedzy rynkowej. Rzecz się ma nieco inaczej w przypadku platyny. Kruszec zdecydowanie mniej popularny od złota, choć o wiele droższy.

Na platynę najczęściej decydują się przedsiębiorcy i to nie bez powodu. Platyna jest obłożona 23% podatkiem VAT, co oznacza, że zarówno w formie monet, jak i sztabek przedsiębiorca może ją odliczyć od podatku VAT, czego ze względów oczywistych, nie uczyni przeciętna osoba fizyczna. O platynie mówi się również, że nadaje się dla inwestorów, którzy mają już na swoim koncie sporo srebra czy złota i ze względu na posiadaną wiedzę, doświadczenie oraz zbiory, mogą sobie pozwolić na pewne ryzyko związane z zakupem platyny. Poleca się jednak, by pośród portfela inwestorów platyna stanowiła jedynie dopełnienie inwestycji, która bazuje na złocie oraz srebrze.

Ostatnie dwa metale szlachetne także obarczone są pewnym ryzykiem, ale mieszącym się w granicach tego, jakie wiąże się z większością inwestycji w metale szlachetne. Atutem jest ich większa popularność, łatwiejsza dostępność i szeroki wybór pośród najbardziej popularnych okazów nadających się tak dla wytrawnych inwestorów, jak i typowych kolekcjonerów, a kolejno wyrobów okolicznościowych, które mogą dopełniać ciekawej inwestycji, ale nie muszą. Zarówno srebro, jak i złoto warto kupować w autoryzowanych punktach, u sprawdzonych dilerów, a jednym z nich jest Metal Market Europe. Firma wyróżniająca się na rynku ze względu na bardzo szeroką ofertę, w tym renomowanych mennic ze świata, a także system weryfikacji monet srebrnych oraz złotych – Bullion DNA. Do tego wysoki standard oferowanych usług oraz fachowe doradztwo na każdym etapie dokonywania zakupów metali szlachetnych.