Jak działają krótkofalówki?

XXI wiek to czas zdominowany przez nowoczesne urządzenia, takie jak laptopy, komputery, tablety i oczywiście smartfony. Zapewne wielu młodych ludzi zastanawia się, jaką rolę w tym skomputeryzowanym świecie odgrywają jeszcze krótkofalówki i czy w ogóle są one jeszcze komuś potrzebne. Okazuje się, iż bywają wręcz niezawodne i niezbędne, telefony komórkowe nie zawsze są w stanie je godnie zastąpić.

Co to jest krótkofalówka?

 

Krótkofalówką nazywamy przenośną krótkofalową radiostację, która pracuje w zakresie od 3 do 30 MHz. Przy jej pomocy możliwe jest przesyłanie wiadomości głosowych, ale też danych analogowych i cyfrowych na duże odległości.

Aby można było właściwie przekazać informacje potrzebne są: nadajnik, odbiornik radiowy, antena nadawcza i odbiorcza oraz źródło zasilania urządzenia.

Jak to działa?

 

Rzadko zastanawiamy się nad mechanizmem działania urządzeń, które nas otaczają. Tylko niewiele osób wie, jak działa laptop, telefon komórkowy czy radio. A w jaki sposób działa krótkofalówka?

Oddalone od siebie dwie radiostacje posiadają anteny – nadawczą i odbiorczą. Pomiędzy nimi tworzy się tor łączności radiowej. Nadajnik wytwarza falę nośną, która jest nośnikiem informacji. Musi być ona jednak odpowiednio zmodulowana. Proces ten zachodzi również w nadajniku radiowym. Demodulacja fali, czyli odczyt informacji następuje w odbiorniku.

Zasięg krótkofalówki zależy od wielu czynników, dlatego nie każde z tych urządzeń będzie można wykorzystywać w ten sam sposób i na takie same odległości. Jest to uzależnione od mocy nadajnika, czułości odbiornika, rodzaju anteny, ilości zakłóceń, zakresu częstotliwości pracy i zdolności do rozchodzenia się fal radiowych w przestrzeni.

Czy krótkofalówka jest mi potrzebna?

 

Na pewno krótkofalówki przydadzą się tym osobom, które są miłośnikami przygód i pasjonują się m.in. survivalem. Jest ona bowiem doskonałym uzupełnieniem wyposażenia sprzętu do paintballa czy innych gier zespołowych. Korzystają z niej służby wojskowe, policjanci i strażacy. Może znaleźć także zastosowanie w każdym domu, np. podczas wyprawy na grzyby. Wiele modeli krótkofalówek dostępnych jest na stronie ale.pl.