Jaki impregnat do drewna wybrać

Każdy z nas chciałby jak najdłużej cieszyć się doskonałym widokiem drewnianych altanek, krzeseł czy innych mebli, które mamy w swoich ogrodach. Niestety, na pogorszenie się ich wyglądu mają wpływ niekorzystne czynniki atmosferyczne, w tym wystawienie na działanie promieni słonecznych, ujemne temperatury czy wilgoć. Na szczęście, na rynku dostępne są specjalne impregnaty, które w znacznym stopniu przedłużają żywotność drewna. Jakie więc wybrać najlepiej?

Impregnat do drewna – po co?
Drewno jest pięknym i naturalnym materiałem budowlanym, ale jednocześnie wrażliwym surowcem. Powinniśmy go zatem chronić na wszelkie dostępne sposoby. Wybierając impregnat, najlepiej wziąć pod uwagę rodzaj drewna do którego ma być przeznaczony. Na przykład – impregnat przeznaczony do wnętrz nie musi zapewniać aż tak wysokiej ochrony przed wilgocią jak ten przeznaczony na zewnątrz – chyba, że chcemy zastosować go np. w łazienkach. Dostępne impregnaty mają na celu ochronę elementów drewnianych przed niekorzystnym wpływem czynników środowiska, a tym samym zapewnienie im długiej żywotności.

Co musi zawierać impregnat do drewna?
Jeśli zależy nam na ochronie drewna na zewnątrz, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by kupiony przez nas impregnat w swoim składzie zawierał substancje biobójcze, które osłaniają drewno przed robactwem i innymi szkodnikami. Zwróćmy również uwagę na to, czy nasz impregnat dostępny jest w wersji kolorystycznej – dzięki temu unikniemy dodatkowego malowania i niepotrzebnego wydawania pieniędzy na kolejne specyfiki. Co więcej – wersja dekoracyjna impregnatu nie powinna zakrywać słojów drewna.

Na co zwrócić uwagę wybierając impregnat do drewna?
Skupmy się na tym, czy wybrany przez nas impregnat da nam gwarancję zachowania drewnianych elementów w niezmiennej formie przez wiele lat. Dlatego też sprawdźmy, czy w swoim składzie ma trwałe żywice, kompleksowe zabezpieczenie biologiczne oraz odporne drobnoziarniste pigmenty, które wydobędą z drewnianych konstrukcji prawdziwe i naturalne piękno.

Zasady doboru impregnatu do drewna
Wybierając impregnat do drewna musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim na to, czy drewno znajduje się na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczenia. Tym samym, skupmy się na tym, na jakie czynniki najbardziej jest narażone. Pomyślmy o stopniu zabezpieczenia oraz ryzyku powstawania jego uszkodzeń. Tym bardziej, że różne marki impregnatów zapewniają odmienny stopień ochrony. Pamiętajmy, że tylko równomierne nałożenie impregnatu przyniesie nam długotrwały i zadowalający efekt.

Rodzaje impregnatów do drewna
Zasadniczo impregnaty dzielimy na dwie grupy: solne i rozpuszczalnikowe. Pierwsze z nich powstają na bazie różnych substancji, mogą więc mieć postać proszku, koncentratu lub gotowego preparatu. Uważa się, że są mniej toksyczne. Większość z nich idealnie sprawdza się na zewnątrz, jak i wewnątrz. Z kolei impregnaty rozpuszczalnikowe produkowane są na bazie tzw. benzyny lakowej. Przez to są silnie toksyczne i wymagają dokładnego zapoznania się z instrukcją przed ich aplikowaniem. Są lepsze do zastosowań na zewnątrz.

Właściwe wybranie impregnatu pozwoli nam cieszyć z drewnianych powierzchni przez wiele lat.