Języki oprogramowania trudno jest już zliczyć

W najprostszej definicji język programowania to taki, który służy tworzeniu programów komputerowych. Ma też nieco podobne reguły jak język naturalny, czyli semantyczną (znaczeniową, symboliczną) i syntaktyczną, czyli między innymi analogiczną do składni. Za to w posługiwaniu się językiem podstawowym narzędziem jest kodowanie. Zaś do funkcjonowania języka oprogramowania niezbędny jest kod źródłowy.

Języków oprogramowania nie sposób jest już zliczyć, bowiem oprócz tych najbardziej znanych (Java, C, C++, PHP, Java Script, Python, Objective-C), nierzadko informatycy tworzą języki własne. Chociaż pewne symbole bywają wspólne dla wielu języków oprogramowania.

Rzeczą oczywistą jest, że język oprogramowania jest niezbędny z kilku przyczyn. Przede wszystkim stwarza nieograniczone możliwości, jeśli idzie o funkcjonowanie i rozwój programów komputerowych. W mniejszym lub większym stopniu zabezpiecza dane, pozwala na tworzenie programów lub aplikacji dostosowanych do konkretnych platform lub po prostu konkretnych użytkowników (na przykład CMSy dedykowane).

W dobie lawinowego rozwoju aplikacji mobilnych zarówno programiści, jak i użytkownicy dyskutują, jaki język wybrać do tworzenia aplikacji na przykład na Androidzie lub na iOS. I tu opinie internautów są różne.

Tu warto przypomnieć, że „natywny” (na przykład dostosowany do Androida lub iOS) jest przeciwieństwem webowego, czyli internetowego. Po prostu część aplikacji mobilnych tworzy się bez korzystania z internetu (natywne), część działa dopiero w połączeniu z internetem i m.in. na Windowsie.

Tak, czy inaczej przymierzając się do stworzenia aplikacji mobilnej mającej mocno usprawnić pracę firmy warto jednak skorzystać z usług profesjonalistów, choćby sprawdzonej warszawskiej firmy REDPANDA. Bo bez kodowania tu się nie obejdzie.

Taka współpraca z jednej strony pozwoli na wykonanie sprawnej aplikacji z przyjaznym interfejsem, to jeszcze w dużym stopniu zabezpieczy przed intruzami.