Montaż klimatyzacji

Klimatyzacja w domowym zaciszu

Najpierw zastanów się, w którym oknie zainstalujesz klimatyzator. Coraz bardziej popularne stają się bowiem klimatyzatory okienne.

Jeśli w pobliżu nie ma gniazdka z trzema wypustkami, potrzebny będzie przedłużacz, który będzie używany przez klimatyzator.

Podstawowe wskazówki

Klimatyzacja staje się coraz bardziej powszechna w naszych domach. Należy sprawdzić obciążenie obwodu, którego planujemy użyć. Jeżeli zasila też inne urządzenia, nawet te proste, takie jak suszarka do włosów, możesz wybrać inne okno w pobliżu innego obwodu, dodać dedykowany obwód lub przenieść gdzieś inne urządzenia, aby uniknąć przepalonego bezpiecznika. Warto też pamiętać, że nie każdy klimatyzator pasuje do każdego rodzaju okna. Powinniśmy więc określić, czy okno ma styl suwaka, skrzydła czy podwójnego zawieszenia. Większość urządzeń współpracuje tylko w oknach o podwójnym zawieszeniu z dolnym skrzydłem, które można podnosić i opuszczać. Zmierzmy też wysokość i szerokość otworu okiennego, aby sprawdzić, czy dany klimatyzator pasuje. Zdecydujmy również, ile dodatkowego ocieplenia i osłony przed deszczem, dodamy w oknie.Zastanówmy się też, po której stronie świata znajduje się dane pomieszczenie. Jeżeli mamy zasłony, warto rozważyć dodanie rolet. Te opcje nie blokują klimatyzatora i można je dostosować, aby zapewnić prywatność.

Przygotowanie okna

Montaż klimatyzacji nie jest trudny. Zanim zamontujemy dany klimatyzator wykonajmy kilka czynności. Po pierwsze sprawdźmy, czy okno znajduje się w dobrym stanie. Po instalacji prawdopodobnie nie otworzymy okna przez wiele miesięcy, dopóki nie zdejmiemy urządzenia, dlatego warto teraz umyć szybę. Sprawdźmy też dokładnie otwór okienny. Istnieje powód, dla którego powinniśmy mocować tuleje dystansowe zamiast pozostawiać je luzem. Wibracje, pogoda i wyzwanie, związane z podnoszeniem ciężkiego klimatyzatora na parapet mogą wybić niezabezpieczoną przekładkę z pozycji, pozwalając przechylić się, a nawet spaść.

Instrukcje producenta

Postępujmy zgodnie z instrukcjami producenta, aby przygotować klimatyzator do montażu. Może to na przykład obejmować mocowanie zasłon bocznych w stylu akordeonu i uchwytów. Dokładnie sprawdźmy wymiar klimatyzatora i porównajmy je z otworem okiennym.