Kominy do saun

Kominy idealne dla sauny

Sauna to wielka przyjemność i liczne korzyści dla zdrowia. Korzystanie z tradycyjnego pieca do sauny opalanego drewnem wymaga jednak podłączenia go do odpowiednio przygotowanej instalacji kominowej. Istnieje kilka sposobów na wyprowadzanie dymu, które łączą się montażem różnych typów kominów. W zależności od umiejscowienia sauny można skorzystać z istniejącego przewodu dymowego albo zdecydować się na montaż kolejnego komina.

Instalacja kominowa przeznaczona do sauny domowej lub wolnostojącej

„Korzystanie z sauny staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób decyduje się na wygospodarowanie miejsca w domu albo na budowę sauny wolnostojącej. Oba rozwiązania cieszą się sporym zainteresowaniem, a każde z nich niesie ze sobą odmienne korzyści. W przypadku sauny domowej może to się wiązać z większą wygodą użytkowania, sauna zewnętrzna to mniej kłopotów z prowadzeniem odpowiednich instalacji. Zarówno przy saunie znajdującej się w domu, jak i ulokowanej w oddzielnym budynku niezbędne jest wykonanie odpowiedniej instalacji kominowej” – informuje przedstawiciel firmy Tanie Kominy, która dostarcza wkłady kominowe.

Tradycyjna sauna fińska to piec opalany drewnem. Dostarcza on odpowiedniej ilości ciepła do wytworzenia wysokiej temperatury i rozgrzania kamieni, które nagrzewają pomieszczenie. Korzystanie z sauny tego rodzaju jest prawdziwym rytuałem, a przygotowanie kąpieli i rozpalanie w piecu drewnem stanowi jego ważny element. Poza przyjemnością i korzyściami zdrowotnymi czerpanymi z kąpieli w saunie fińskiej ważnym uzupełnieniem odczuwanych doznań może być widok płonących w piecu polan. Piec do sauny, podobnie jak każde urządzenie spalające paliwo stałe potrzebuje jednak wydajnej instalacji kominowej. W zależności od rodzaju sauny możliwe są tu różne rozwiązania.

W przypadku sauny domowej piec może być podłączony do oddzielnej instalacji kominowej albo do kanału dymowego dzielonego z innym urządzeniem tego typu. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy będzie to również piec z zamkniętym paleniskiem inny niż kominek, kuchnia lub kocioł centralnego ogrzewania. Podłączenie do jednego przewodu kominowego jest możliwe, gdy między przyłączami jest przynajmniej 1,5 m różnicy, a piece są co najwyżej trzy.

Sauny wolnostojące mogą być podłączone do specjalnie w tym celu wykonanego komina. Może to być wkład w obudowie z pustaków, jednak w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie stalowego komina dwuściennego.

Budowa i działanie komina do sauny

Piec spalający drewno potrzebuje komina odprowadzającego dym, który będzie miał bardzo podobne parametry jak urządzenie używane z wkładem kominkowym, piecem typu koza czy kotłem centralnego ogrzewania spalającym pellet drzewny lub brykiety. Podczas spalania drewna powstaje wysoka temperatura, komin powinien więc być żaroodporny. Jednocześnie warto, by był wykonany ze stali kwasoodpornej, co uodporni go na działanie kondensatu, który może się osadzać na wewnętrznych ściankach przy dużym wychłodzeniu dymu. Zawarte w kondensacie substancje to m.in. kwas azotowy czy pewna ilość kwasu siarkowego. Skroplone na wewnętrznej powierzchni komina mogą prowadzić do jego uszkodzenia i szybkiego zużycia wskutek utraty szczelności.

W przypadku budowy komina dla pieca do sauny umieszczonego wewnątrz budynku można się zdecydować na obudowę z pustaków z zainstalowanym wewnątrz wkładem stalowym lub ceramicznym. Jeśli budowa takiego komina byłaby zbyt kłopotliwa rozwiązaniem może być instalacja stalowego komina zewnętrznego. Będzie on wyprowadzał dym na właściwą wysokość, a cała instalacja wewnątrz domu jest prosta i wymaga jedynie wyprowadzenia czopucha przez ścianę zewnętrzną sąsiadującą z podłączanym piecem.

W saunach wolnostojących najlepiej będzie użyć specjalnie opracowanej instalacji. Kominy do saun mają budowę ściśle dopasowaną do potrzeb takiego zastosowania. Przewód kominowy jest wykonany ze stali. Jego odcinek biegnący wewnątrz pomieszczenia to jednościenna rura stalowa. Łączy ona piec z kominem wyprowadzającym dym. Jednocześnie ze względu na swą budowę oddaje do pomieszczenia, w którym zainstalowany jest piec do sauny część ciepła pozyskiwanego z ciepła zmagazynowanego w dymie. Odcinek, który znajduje się poza pomieszczeniem, czyli przechodzący przez strop lub bezpośrednio przez pokrycie dachowe, w zależności od konstrukcji budynku sauny, ma już budowę dwuścienną. Pozwala to na lepsze izolowanie stropu czy pokrycia dachowego od rozgrzanego komina, a jednocześnie na odcinku znajdującym się ponad dachem zabezpiecza i usztywnia komin.

Dwuścienny komin do sauny ma strukturę zbliżoną do konstrukcji wolnostojących. Wewnętrzną ścianę komina stanowi gruba blacha, która pełni funkcję przewodu dymowego. Zewnętrzną ścianą komina jest warstwa blachy nierdzewnej, będąca zabezpieczeniem przed zniszczeniem wskutek obciążenia wiatrem, a także wpływem czynników zewnętrznych. Między ścianką wewnętrzną i zewnętrzną jest umieszczona wełna mineralna, która jest izolacją termiczną komina. Chroni ona spaliny przed zbytnim wyziębieniem, a jednocześnie zabezpiecza przed kontaktem z rozgrzaną blachą elementy pokrycia dachowego oraz różne rzeczy, które mogłyby się łatwo zapalić – zalegające niekiedy na dachu suche liście czy drobne gałęzie.