Konserwacja klimatyzacji

Konserwacja wentylacji, klimatyzacji i instalacji gazowej

Dość wielu z nas przekonało się o tym, że magistrale wodne dość często zawodzą, choć problem ten dotyczy głównie starszych i mniejszych fragmentów instalacji wodnych.

Podobnie jest z rurami którymi płynie gaz i problem ten dotyczy sporych gazociągów oraz małych domowych instalacji gazowych. No ale to pożary w okolicy wielkich gazociągów są tymi najbardziej spektakularnymi. Dlatego też konserwacje wielkich instalacji gazowych, które zazwyczaj spotyka się w wielkich rafineriach to ciągła diagnostyka za pomocą specjalnych robotów które poruszają się po rurach i sprawdzają ich stan od wnętrza. W tego typu olbrzymich instalacjach problem dość często rozwiązuje się w dość radykalny sposób. Mowa tu o wycięciu fragmentu starej rury i wspawaniu nowego. To dość kosztowna metoda jeśli chodzi o konserwację i znacznie taniej wygląda ona w przypadku domów jednorodzinnych lub osiedla, ale tego typu konserwacja jest niezbędną bo gaz wywołuje korozję rur, a problemy z nimi trzeba rozwiązywać w radykalny sposób.

Znacznie taniej jest zazwyczaj z klimatyzacją i wentylacją w niewielkich biurowcach. Konserwacja klimatyzacji i wentylacji to w tym wypadku zazwyczaj połączony ze sobą proces i polega na wpuszczaniu środków chemicznych które niszczą zarodniki pleśni i bakterie. Dość często taką konserwację wykonują zewnętrzne firmy, które mają własne sprzęty i specyfiki do wykonywania tego typu pracy. Dlatego niewielu z nas samemu odgrzybia wielkie układy klimatyzacji w biurowcach. Jeśli zaś chodzi o te małe klimatyzatory, które przenosi się z pokoju do pokoju, to sprawa wygląda znacznie prościej. W ich przypadku jakaś mała i tania buteleczka środka na odgrzybienie jest czymś wystarczającym, bo wystarczy jedynie użyć tego środka zgodnie z instrukcją i na tym rzecz jasna kończy się konserwowanie małego i taniego domowego klimatyzatora, którego wielu z nas używa sezonowo.

No ale akuratna klimatyzacja i wentylacja to też te nietypowe systemy stworzone specjalnie dla eksponatów takich jak zwoje jakiegoś antycznego papirusu. Tego typu eksponatom trzeba stwarzać akuratne warunki i to w sposób ciągły, dlatego konserwacje tego typu klimatyzatorów i kanałów wentylacyjnych to ciągła walka z pleśnią i różnego rodzaju bakteriami. Chodzi tu o to, że powietrze dostarczane do gabloty z antycznymi księgami musi mieć akuratną wilgotność i czystość, po to by stare zwoje zachowały swoje właściwości i by przez wiele lat można było je odczytać.