podesty wieżowe

Konstrukcja i najważniejsze zastosowania mobilnych podestów wieżowych

Podesty wieżowe są specyficzną odmianą rusztowań przystosowanych do rozstawiania bez konieczności kotwienia do fasad budynków. Są to samonośne, bardzo lekkie konstrukcje zakończone podestem. Skojarzenie wizualne z wieżą jest jak najbardziej uzasadnione. Ich zastosowania są bardzo różnorodne i nie ograniczają się do prac budowlanych.

Ciekawą właściwością podestów wieżowych jest wyposażenie tych konstrukcji w układy jezdne, czyli odpowiedniej wielkości koła z bieżnikiem, które umożliwiają stosunkowo łatwe i szybkie przemieszczanie się. Jak zauważa specjalista z wypożyczalni sprzętu budowlanego i rusztowań Ramirent, mobilność poszerza znacznie możliwości zastosowań podestów wieżowych: – Lekkie, aluminiowe konstrukcje można bez większego trudu przemieszczać po równej powierzchni magazynu czy utwardzonego placu, parkingu czy pasa ruchu. W efekcie podesty wieżowe wykorzystywane są chętnie do prowadzenia na wysokości tych rodzajów prac, które wymagają częstego przesuwania rusztowań.

Konstrukcja i montaż rusztowania wieżowego

Konstrukcja rusztowania wieżowego składa się z ram, podestów, platform i innych elementów konstrukcyjnych, które wykonane są najczęściej ze stopów aluminium. Dzięki zastosowaniu tego materiału rusztowania zyskują dwie niezwykle ważne właściwości: nie wymagają konserwacji (nie rdzewieją) i są bardzo lekkie, co bardzo ułatwia transport, montaż i przemieszczanie gotowej konstrukcji. Dotyczy to nie tylko podestów wieżowych o wysokości roboczej 2 czy 4 m, ale nawet konstrukcji 12-metrowych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że montaż podestu wieżowego jest szybki i nie wymaga specjalnych kwalifikacji czy dedykowanych narządzi. Łączenie większości elementów rusztowania odbywa się z użyciem samozatrzaskujących się i równie łatwych w otwieraniu zaczepów, co znacznie przyspiesza zarówno budowanie, jak też demontaż konstrukcji.

Przy wyższych konstrukcjach stabilność wieży zapewniają cztery wspory. Dzięki nim rusztowanie jest w pełni niezależne od mocowania do fasad budynków – może stanąć w otwartej przestrzeni i zapewnić całkowitą stabilność i pewne oparcie pracującym osobom.

Do wchodzenia na podesty wieżowe służą szczeble montowane na obu węższych bokach rusztowania. Istnieje też możliwość zastosowania drabin. Gęsto rozmieszczone szczeble są też jednym z ważnych elementów spajających konstrukcję rusztowania.

W jakich okolicznościach podesty wieżowe są najbardziej użyteczne?

Zastosowania podestów wieżowych wynikają z ich wymienionych wyżej cech, czyli relatywnie małej wagi, łatwości montażu i mobilności, znacznej wysokości roboczej oraz faktu, że są to konstrukcje wolnostojące (nie wymagają kotwienia do fasad). Można je wykorzystać wszędzie tam, gdzie potrzebne jest stabilne, odporne na duże obciążenia, a jednocześnie łatwe w przemieszczaniu rusztowanie. Wśród najpopularniejszych zastosowań podestów wieżowych znajdują się m.in.:

  • prace budowlane i instalacyjne na fasadach – szczególnie wtedy, gdy charakter fasady (obiekt nowy, zabytkowy) wyklucza bezpośrednie mocowanie rusztowania,
  • prace konserwatorskie i instalacyjne na sufitach – mobilny podest wieżowy idealnie nadaje się do malowania sufitów, wymiany oświetlenia, montażu i napraw różnego typu instalacji (np. HVAC) czy instalowaniu elementów dekoracyjnych i banerów reklamowych w magazynach, halach i innych wysokich pomieszczeniach,
  • prace na placach i parkingach – podesty wieżowe pozwalają na łatwe dostanie się do lamp czy kamer umieszczanych na słupach,
  • konstrukcja pod oświetlenie i reklamę – na platformach podestów wieżowych można zamontować oświetlenie czy sprzęt nagłaśniający, a samo rusztowanie wykorzystać jako konstrukcję nośną dla dużego billboardu.

Wielka funkcjonalność i relatywnie niska stawka dzienna sprawiają, że podesty wieżowe są bardzo chętnie wypożyczanymi konstrukcjami. Przy wielu pracach stanowią one tańszą i łatwiejszą w stosowaniu alternatywę dla podnośników nożycowych.

Czy do pracy na rusztowaniach potrzebne są uprawnienia?

Do pracy na rusztowaniach nie są wymagane żadne certyfikaty, nie trzeba zdawać egzaminów czy kończyć kursów. Nie oznacza to jednak, że każdy pracownik może prowadzić prace na wysokościach. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m. Przeprowadzenia badań powinien dopilnować pracodawca. Na pracodawcy spoczywa też obowiązek przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego, który zapozna pracownika z zasadami bezpiecznej pracy na wysokościach oraz związanym z nią ryzykiem zawodowym. Niedopełnienie tych obowiązków może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi i karnymi w przypadku, gdy pracownik ulegnie wypadkowi.