zamki rolkowe

Konstrukcja zamków rolkowych

Zamki należą do najważniejszych okuć budowlanych. To właśnie one zapewniają bezpieczeństwo drzwi i okien, a także bram, furtek, wrót garażowych oraz innych elementów, służących ograniczeniu dostępu do wyznaczonych przestrzeni, w tym również wnętrz mebli. Dobór odpowiedniego zamka zawsze musi uwzględniać warunki jego wykorzystania, przy czym wybór jest naprawdę duży.

Zamek rolkowy jako odmiana zamka wpuszczanego

Ogólna definicja zamka opisuje go jako „urządzenie utwierdzające i zabezpieczające ruchomy element w otworze, w położeniu zamkniętym, które uruchamiane jest kluczem lub innym środkiem”, a podstawowa klasyfikacja zamków wyróżnia urządzenia wpuszczane oraz wierzchnie. Interesujące nas w niniejszym opracowaniu zamki rolkowe zaliczane są do tej pierwszej kategorii, a więc zamków wpuszczanych, osadzonych w całości wewnątrz skrzydła drzwiowego – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa DomPolska.

Większość zamków zbudowana jest z dwóch podstawowych elementów: układu rozpoznającego klucz oraz mechanizmu ryglującego. Mechanizm zamykający zamka może wykorzystywać rozmaite sposoby ryglowania się w blasze zaczepowej na ościeżnicy lub ścianie. Do popularnych rozwiązań stosowanych w drzwiach zewnętrznych należą zamki zapadkowo-zasuwkowe bębenkowe oraz zamki zapadkowo-zasuwkowe na klucz, których częściami zaczepiającymi są zapadki i zasuwki również obsługiwane kluczem. W przypadku zamka rolkowego elementem zaczepiającym jest rolka, a jej wsunięcie do zaczepu następuje samoczynnie przez nacisk na skrzydło drzwiowe.

Budowa i wykorzystanie zamków rolkowych

Najprostsze zamki rolkowe wykorzystywane są rzadko, a stosowane głównie w drzwiach stalowych, furtkach i bramkach niewymagających dużego poziomu zabezpieczenia, np. w przejściach do pomieszczeń i przestrzeni ogólnego dostępu. Zarówno zamknięcie, jak i otwarcie takiego zamka odbywa się przez wywarcie nacisku przez użytkownika, a więc by otworzyć furtkę z zamkiem rolkowym, wystarczy ją popchnąć lub pociągnąć. Zdecydowanie szerszy zakres wykorzystania dają zamki rolkowo-zasuwkowe. W tym przypadku skrzynka zamka mieści w sobie dwa mechanizmy zaczepu: rolkowy i zasuwkowy na klucz lub bębenek. Takie rozwiązanie również przeznaczone jest do stosowania z furtkami i bramami, przy czym pozwala użytkowi decydować o tym, kiedy ograniczyć dostęp innym osobom (zamknięcie zasuwki), a kiedy umożliwiać swobodne przechodzenie przez przegrodę (pozostawienie zasuwki wewnątrz skrzynki zamka).

Zamki rolkowo-zasuwkowe są rozwiązaniem wybieranym chętnie do bram i furtek w ogrodzeniach prywatnych posesji, jeśli właściciele chcą umożliwić swobodne wejście na podwórko wszystkim domownikom w ciągu dnia, ale skutecznie zabezpieczyć je przed niechcianymi gośćmi w nocy. Stanowią też dobre rozwiązanie dla drzwi aluminiowych i PCV w wejściach do sklepów oraz obiektów użyteczności publicznej, szczególnie najwyższej klasy zamki rolkowo-zasuwkowe w najwyższej klasie zabezpieczenia antywłamaniowego.