Korzyści płynące z uprawiania tenisa ziemnego

Tenis ziemny zyskał sobie opinie jednego z najbardziej popularnych, najelegantszych i najszlachetniejszych dyscyplin sportowych. Za granicą, w krajach takich jak Wielka Brytania czy Francja już dawno osiągnął szczyt popularności i niezmiennie się na nim utrzymuje. W Polsce do niedawna był sportem niedocenianym, jednak jego popularność zaczęła od pewnego czasu rosnąć, przede wszystkim dzięki sukcesom takich osób jak Agnieszka Radwańska, Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot czy Mariusz Frystenberg.

Zalety tenisa ziemnego

Wielka zaleta tenisa ziemnego jest to, że nie zna on ograniczeń wiekowych, może go uprawiać niemal każdy, od małych dzieci, poprzez osoby dorosłe aż do ludzi starszych. Choć może ciężko w to uwierzyć, w amatorskich turniejach biorą z powodzeniem udział nawet osoby siedemdziesięcioletnie! Regularna gra w tenisa pomaga utrzymać i znacznie poprawić kondycję całego organizmu, i to zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Stwierdzono, że ludzie uprawiający ten sport maja znacznie lepszą odporność, są zahartowane i rzadziej zapadają na różne infekcje. Regularna gra w tenisa (minimum dwa razy w tygodniu po 60 minut) poprawia siłę mięśni, koordynację ruchową i refleks, a także znacząco podnosi wydolność płuc.

Jest też doskonałą forma profilaktyki, przeciwdziała takim chorobom, jak cukrzyca, otyłość, choroby serca, naczyń i osteoporoza. Tenis jest doskonałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów – w czasie jednej godziny treningu można spalić nawet 700 kalorii. Co więcej ma niemożliwy do przecenianie wpływ na naszą kondycję psychiczną.

Jako sport wymagający bardzo dużej koncentracji i zaangażowania, pozwala nam się „oderwać” od codziennych problemów. Daje też szansę na pozytywne rozładowanie nagromadzonych stresów i wyzbycie się nadmiaru energii. W efekcie, kiedy po treningu wracamy do naszych zwykłych obowiązków, nasza praca staje się bardziej efektywna i kreatywna. Dużą zaletą jest to, że tenis powszechnie uchodzi za sport mało kontuzyjny, ponieważ nie ma w nim elementu kontaktu z przeciwnikiem czy innymi graczami.

Tenis a dzieci

W przypadku dzieci, warto już od najmłodszych lat zadbać o odpowiednią (rozsądną) dawkę aktywności ruchowej. Sport pełni w przypadku naszych pociech wielorakie funkcje, które będą miały wpływ na życie dorosłe, a tenis jest tą formą aktywności ruchowej, w której dzieci bardzo dobrze się odnajdują. I wcale nie musi, choć może, to być związane z dążeniem ku profesjonalnej karierze. Dzieci traktują sport przede wszystkim jako formę zabawy. Uczą się w ten sposób wytrwałości, pokory i rywalizacji. Właśnie ze względu na to warto przejrzeć oferty sklepów branżowych – warto w tym miejscu wspomnieć, że są one także internetowe, przykładem jest chociażby sklep tenisowy online.

Największą zaleta tenisa jest w tym wypadku ogromna wszechstronność ruchowa. Wymaga on zręczności, szybkości i siły oraz angażuje wiele grup mięśni. Ze względu na swoja specyfikę tenis uczy strategicznego myślenia oraz pracy w zespole. Dziecko zapoznaje się z zasadami fair play i zaczyna doceniać znaczenie etyki w sporcie. Badania wykazały też, że osoby uprawiające tenisa charakteryzują się optymizmem i zaniżonym poziomem agresji.

Tenis jako styl życia

Wielu miłośników tej gry twierdzi, że tenis to coś więcej niż sport. To styl życia. Łączy się nierozerwalnie z promowaniem pewnych wartości, nawiązywaniem znajomości i wyrabianiem nawyków, dlatego uważa się, że osoba, która raz „załapie bakcyla”, nigdy już z tenisa nie zrezygnuje.