Kotły CO

Kotły CO na pellet, zalety i wady

Bez względu na to, na jaki dom się zdecydujemy musimy zadbać o ogrzewanie. Bez niego w sezonie jesienno – zimowym w naszym domu zapanuje nieprzyjemne zimno. Obecnie mamy naprawdę ogromny wybór, jeśli chodzi o kotły CO. Tymi, które wybierane są naprawdę bardzo chętnie są te na pellet. Zobaczmy jakie są ich zalety oraz czy mają jakieś wady.

Zalety Kotłów CO

Kotły CO na pellet to idealne rozwiązanie wówczas, gdy nie jest możliwe skorzystanie z przyłącza gazu ziemnego. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że pellet kosztuje naprawdę niewiele. Jednocześnie stosunek kosztów do efektywności ogrzewania domu jest naprawdę bardzo dobry. Prowadzone analizy pozwoliły stwierdzić, że 2,2 kg pelletu to odpowiednik zaledwie litry oleju opałowego.

Pellet to idealny wybór dla wszystkich, którym nie obce są wartości ekologiczne. Jeśli porównamy pellet z węglem, to okaże się, że jest to paliwo zdecydowanie bardziej czyste. Podczas spalania pelletu powstaje istotnie mniej szkodliwych substancji niż w momencie spalania węgla. Jednocześnie kurz drzewny znika zdecydowanie szybciej niż pył węglowy. Dodatkową zaletą pelletu jest niewielka ilość popiołu. Co ważne, nie ma najmniejszych problemów z jego utylizacją. Świetnie bowiem sprawdza się wówczas, gdy chcemy użyźnić glebę w ogrodzie.

Decydując się na centralne ogrzewanie na pellet, możemy być pewni ogromnej wygody. Pellet pakowany jest najczęściej w niewielkie worki, w których mieści się na ogół nie więcej niż 20 kg tego materiału. W efekcie nie trzeba zbytnio martwić się ani o transport, ani o składowanie. Zaangażowanie ze strony użytkownika jest więc ograniczone do minimum. Warto pamiętać, że im większy zasobnik ma wybrany przez nas piec, tym dłużej będzie on mógł pracować bezobsługowo. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy często wyjeżdżamy. Po powrocie zastajemy w domu przyjemne ciepło. Nie musimy czekać kilku godzin aż dom się zagrzeje. Docenimy to szczególnie w wyjątkowo mroźne dni.

Wady

Jak wszystko, tak również piece na pellet mają swoje wady. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że w piecach takich można najczęściej spalać wyłącznie pellet. Nie mamy tym samym możliwości skorzystania z alternatywnego paliwa. Jeśli decydujemy się zamienić piec opalany węglem na piec, w którym spalać będziemy pellet, musimy liczyć się z niemałymi kosztami, które trzeba będzie ponieść. Nie można zapomnieć o dość wysokich cenach samego pelletu, co zniechęca wiele osób do wybrania ogrzewania na pellet właśnie. Należy jednak podkreślić, że na ogół inwestycja taka dość szybko się zwróci. Specjaliści zwracają uwagę, że w zdecydowanej większości przypadków dzieje się tak już w drugim sezonie grzewczym. Jak to możliwe? Piece na pellet to wysokiej jakości urządzenia wyposażone w specjalne czujniki. W efekcie wystarczy dobrze ustawić sterownik, aby piec dopasowywał zużycie energii do zmian, jakie zachodzą w zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Nie ma więc w tym przypadku bezsensownego ogrzewania wówczas, gdy temperatura na zewnątrz znacząco się podnosi.

Autor artykułu
Firma Tatarek, producent wysokiej klasy zasilaczy, systemów sterowania i automatyki.