Auto-Tom

Co kryje się pod tajemniczą nazwą Paintless Dent Repair?

Życie potrafi zaskakiwać, a o wypadek nietrudno. Wystarczy tylko chwila nieuwagi i mały błąd i już niestety samochód ma wgniecenie. O ile wypadek został spowodowany z winy innego kierowcy, to jego ubezpieczenie pokryje całą naprawę, tak w przypadku, gdy to my popełniliśmy błąd, jesteśmy narażeni na dosyć wysokie koszty. Na szczęście można zdecydować się na usługę PDR.

Jak wiadomo, nawet naprawa małego wgniecenia w karoserii samochodu może być bardzo droga. Szczególnie, gdy dojdą niemal obowiązkowe koszty lakierowania. Na szczęście renomowane warsztaty samochodowe w swojej ofercie mają mało znaną usługę Paintless Dent Repair. Pod tą nazwą kryje się naprawa karoserii i drobnych wgnieceń, bez konieczności lakierowania elementów. Ta metoda dostępna jest w przypadku niewielkich awarii

Paintless Dent Repair – jedna nazwa – dwie techniki

Na PDR można się zdecydować, jeżeli nasz samochód posiada drobne wgniecenia w karoserii. Najczęściej mogą one powstać na skutek małych stłuczek, czy też błędów podczas parkowania, oczywiście zdarzają się także uszkodzenia spowodowane silnym gradobiciem, czy też uderzeniem kamienia w trakcie jazdy. Paintless Dent Repair można wykonać na dwa sposoby. Pierwszą możliwością jest naprawa z wypychaniem. Polega ona na wypchnięciu elementów blachy przy użyciu specjalistycznych narzędzi, takich jak wypychacze blacharskie. Tę metodę stosuje się podczas naprawy nadwozia, maski, a także bagażnika, czy też drzwi. Tutaj warto pamiętać, że dobór narzędzi zależy od części, która ma być naprawiana. Wtedy też stosuje się wypychacze blacharskie o różnych profilach, a także końcówkach. Inną metodą jest naprawa z wyciąganiem. Ją stosuje się w przypadku, gdy nie można dojść od wewnętrznej strony nadwozia. Ciężko w ten sposób naprawić wszelkie progi.

Jak wygląda naprawa Paintless Dent Repair?

Oczywiście naprawa również zależna jest od techniki, którą się zastosowało. W przypadku metody z wypychaniem wkłada się narzędzia do określonego otworu, który powinien stanowić doskonałe podparcie dla dźwigni. Następnym krokiem jest przejście do wypychania. W tym miejscu należy koniecznie korzystać z lampy z odbłyśnikiem, by móc na bieżąco oceniać postępy pracy. Oczywiście lampę należy przymocować do nadwozia, wykorzystując np. magnes. Zadaniem odbłyśnika jest rzucanie pasków świetlnych na karoserie, w ten sposób mechanik może ocenić stopień wgniecenia.

Naprawa z wyciąganiem również nie jest nad wyraz trudna. Na samym początku należy przygotować specjalistyczny klej. Następnie przy użyciu pistoletu trzeba go zaaplikować. W ten sposób złączyć materiały, cała praca powinna być wykonywana na ciepło. Następnie stosuje się tzw. grzybki, które są niczym innym, jak tylko plastikowymi zaczepami w kształcie przypominającym małe grzybki. Należy je przymocować w miejscu wgniecenia. Teraz pozostaje już najtrudniejsza część pracy, która wymaga precyzji i skupienia, gdyż jest właśnie najbardziej skomplikowana. Po włożeniu grzybka w miejsce wgniecenia trzeba używając wybijaka, chwycić na główkę plastikowego zaczepu i w ten sposób delikatnie podnosić do góry, usuwając wgniecenie.

Naprawa z wyciąganiem może być także wykorzystywana w przypadku napraw wgnieceń dachowych. Wtedy nie trzeba również demontować podsufitki, co zazwyczaj było czasochłonne i mozolne.

Zalety Paintless Dent Repair

Historia Paintless Dent Repair jest stosunkowo długa, pomimo tego, że mało kto zdaje sobie z tego sprawę. PDR zaczął stosować Mercedes, jednak wykorzystywał ją tylko do naprawy wgnieceń, które zazwyczaj powstawały w trakcie montażu poszczególnych części na taśmie montażowej. W ten sposób koszty poprawek były zdecydowanie mniejsze, a uszkodzenia były zupełnie niewidoczne. Na szeroką skalę Paintless Dent Repair zaczęto stosować w latach 80 tych. Wtedy też ta metoda rozpowszechniła się na całym świecie, choć do Polski przyszła zdecydowanie później.

Paintless Dent Repair niesie ze sobą szereg zalet, w porównaniu z klasyczną naprawą blacharską, która zakończona jest lakierowaniem. Paintless Dent Repair jest bardzo tania, przede wszystkim, aż o 50% tańsza, niż klasyczna naprawa u lakiernika. Co pozwoli na solidną oszczędność. Również poza oszczędnością pieniędzy, to także oszczędność czasu, gdyż czas naprawy wynosi tylko kilka godzin. Zazwyczaj od jednej do czterech. Nie trzeba też szpachlować, czy też lakierować karoserii. W przypadku naprawy u blacharza i lakiernika, ten czas jest zdecydowanie dłuższy i wynosi nawet kilka dni. A wybierając PDR nieraz po godzinie można już odebrać naprawiony samochód. Co także ważne, samochód nie traci on też na swojej wartości, co jest bardzo korzystne, jeżeli zamierzamy go sprzedać.

Renoma firmy ma znaczenie – jaki warsztat mechaniczny wybrać?

Decydując się na Paintless Dent Repair warto znaleźć warsztat samochodowy, który zatrudnia wykwalifikowany personel z doświadczeniem właśnie w tym typie napraw takim warsztatem jest np. Auto-Tom z Opatowa. Dzięki temu mamy pewność, że PDR zostanie wykonana z największą precyzją i starannością, a ponadto ceny będą uczciwe, a niezawyżone.