miernik lakieru

Kupno miernika lakieru – na co zwracać uwagę?

Miernik grubości lakieru przydaje się przy zakupie zarówno używanego, jak i nowego samochodu. Jest to najłatwiejszy sposób na prześledzenie historii karoserii, a tym samym nadwozia, kupowanego auta.

Niestety, ale nawet nówka z salonu mogła przejść naprawy blacharsko – lakiernicze, o czym warto wiedzieć. A używany samochód pokryty grubą lub bardzo nierówną warstwą lakieru, może być powypadkowy, na dodatek z poważnymi usterkami konstrukcyjnymi. Poza tym, każde miejsce w powłoce, w które nastąpiła niefabryczna albo niekompetentna ingerencja, w przyszłości może stać się ogniskiem korozji. Dobre mierniki lakieru pokażą nam, z czym mamy do czynienia. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Mierniki lakieru – rodzaje i ceny

Nowoczesne mierniki lakieru pozwalają na przeprowadzenie w pełni samodzielnej i szybkiej analizy grubości powłoki lakierniczej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli mierników, które różnią się między sobą parametrami, takimi jak zakres pomiaru, rozdzielczość oraz rodzaj blachy, którą można zbadać (stalowa, aluminiowa, ocynkowana) – najlepsze urządzenia można stosować do wszystkich powyższych blach.

Pod względem konstrukcyjnym samego urządzenia, do wyboru mamy trzy typy mierników: miernik z sondą na przewodzie, miernik z sondą wbudowaną oraz miernik bez sondy. Mierniki lakieru wyposażone w sondę na przewodzie są z reguły droższe niż kompaktowe mierniki z sondą wbudowaną, ale równocześnie gwarantują bardziej precyzyjny pomiar. Dobry miernik lakieru to wydatek rzędu 200-500 zł. Najtańszy miernik bez sondy kupimy już za około 100 zł.

Zakres i rozdzielczość pomiaru mierników

Kupując miernik lakieru, koniecznie należy zwrócić uwagę na zakres pomiaru urządzenia, typy blach, do jakich można go stosować oraz rozdzielczość pomiaru. Tak jak już wspomniano, dobre mierniki lakieru pozwalają zmierzyć każdy rodzaj blachy. Wskazany jest również duży zakres pomiaru – np. 0-2000 µm, co pozwala zmierzyć precyzyjnie wszystkie elementy karoserii, zarówno te, gdzie fabrycznie warstwa lakieru może być cieńsza (np. słupki, dach), jak i takie, gdzie może być grubsza (np. maska, drzwi). Wskazana jest również rozdzielczość miernika wynosząca 1 µm lub 5µm, która przekłada się na dużą czułość urządzenia.

Miernik grubości lakieru to przydatne narzędzie do weryfikacji stanu karoserii i pośrednio również stanu konstrukcji pojazdu. Za jego pomocą możemy od razu sprawdzić, czy samochód, który chcemy kupić, nie przeszedł zatajonych przez sprzedawcę napraw lakierniczych i blacharskich. Grubość lakieru wskazana przez miernik albo rozpoznanie różnych typów blach powie nam również, jak poważna była to naprawa. Im grubszy lakier, tym bogatszą historię może mieć samochód. Warto ją znać i nie kupować przysłowiowego kota w worku.