Gryf Development

Mieszkanie dla seniora – charakterystyka

Jak dobrze wiemy, nasze społeczeństwo się starzeje. Z roku na rok seniorów przybywa, a co gorsze, często są zdani tylko na siebie, gdyż nie mają bliskich albo rodzina nie chce się nimi zaopiekować. Obecnie, prawie 20 procent Polaków to osoby powyżej 65 roku życia. Deweloperzy coraz bardziej nastawiają się na seniorów chcąc zagwarantować im wygodne życie. Czym powinno charakteryzować się idealne mieszkanie dla seniora?

Udogodnienia

Przy zakupie mieszkania dla seniora, powinniśmy zwrócić uwagę na blok, w którym mieszkanie się znajduje. Powinien być on w pełni chroniony, wyposażony przede wszystkim w windy dla osób starszych i niepełnosprawnych, podjazdy oraz poręcze. Klatki schodowe powinny być dobrze oświetlone i funkcjonalne. Wielu seniorów porusza się na wózkach lub podpórkach inwalidzkich, dlatego zadbajmy, aby w mieszkaniu nie było progów. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania od dewelopera w Szczecinie i wykończenie go zgodnie z naszym uznaniem. Warto wówczas umieścić w łazience podłogę antypoślizgową, zainstalować specjalne siedzisko pod prysznicem (z odpływem podłogowym) oraz zagwarantować wszelkie inne udogodnienia, które mogą polepszyć codzienne funkcjonowanie oraz zapewnić pełną samodzielność. Przed zakupem warto zorientować się odnośnie kosztów ogrzewania oraz dodatkowych płatności na rzecz wspólnoty.

Lokalizacja

Przy wyborze mieszkania dla naszej babci lub dziadka zwróćmy uwagę na bliskość placówek medycznych i aptek. Osoby starsze często muszą chodzić na zabiegi i rehabilitacje, dlatego dostępność takich miejsc jest bardzo ważna. Niedaleko mieszkania powinny znajdować się sklepy, targowiska czy nawet stołówki. Większość seniorów woli jeść obiady w osiedlowych barach zamiast robić codziennie zakupy. Zaletą lokalizacji powinna być bliskość komunikacji miejskiej, aby podróż do lekarza, sklepu czy w odwiedziny do wnuczki nie powodowała trudności i była komfortowa. Bardzo ważnym aspektem jest obecność terenów zielonych, tj. lasów, parków, skwerów i innych tras spacerowych, wyposażonych w ławki, gdzie seniorzy mogą wypocząć. Okolica, w której mieszkać będzie senior powinna być w miarę cicha i spokojna.

Metraż

„Dla osób starszych najlepszym rozwiązaniem będzie niewielkie mieszkanie jedno lub dwupokojowe. Mały metraż mieszkania sprawi, że lokal będzie zarówno łatwy w utrzymaniu oraz tani” – mówi ekspert z Gryf Development w Szczecinie, który specjalizuje się w budowie kameralnych i zamkniętych osiedli mieszkaniowych.

Osobie samotnej wystarczy małe mieszkanie 30 metrowe z oddzielną sypialnią, salonem z aneksem kuchennym i łazienką. Tak, więc idealny lokal dla seniora to mieszkanie niewielkie, ale przestronne, co jest bardzo ważne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.