EKOBUD

Mieszkanie idealne dla młodej pary

Gdy dwoje ludzi zdecyduje związać się ze sobą i razem zamieszkać, nierzadko postanawiają też kupić wspólnie mieszkanie. Najczęściej są to ich pierwsze własne „cztery kąty”, nie mają więc doświadczenia w wybieraniu lokum. Na co powinni zwracać uwagę, by dokonać idealnego zakupu? Jakie mieszkania będą najlepsze dla dwojga młodych ludzi? Po odpowiedzi zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Wielkość mieszkania ma znaczenie

Na początek zastanówmy się nad metrażem takiego lokalu: dwojgu ludzi na start nie potrzeba zazwyczaj dużej powierzchni mieszkaniowej, a i ich możliwości finansowe najczęściej nie pozwalają na zakup przestronnej i prestiżowej nieruchomości. „Młode pary wpisują się w największą na rynku grupę klientów – osób kupujących dwupokojowe mieszkania o średniej wielkości (do 50 m2) – podpowiada nam ekspert firmy deweloperskiej EKOBUD. Mieszkanie takie stosunkowo łatwo im kupić (mogą również skorzystać z programu dofinansowującego), wykończyć oraz przystosować do własnych potrzeb względnie niewielkim sumptem” – dodaje ekspert.

Funkcjonalność: dwa pokoje lepsze niż studio

Ważną cechą mieszkania dla młodej pary jest jego funkcjonalność i zdolność do pełnienia jednocześnie różnych ról, dlatego parze takiej korzystniej jest szukać ofert sprzedaży mieszkań dwupokojowych niż na kawalerek czy lokali typu studio. Przyczyny wyższości dwupokojowego mieszkania nad kawalerką są niemal oczywiste – młodzi ludzie, będący dopiero na tzw. dorobku często dużo pracują po godzinach, również w domu. Mając przynajmniej 2 pokoje jeden z małżonków może swobodnie odpoczywać, gdy tymczasem drugi swoją aktywnością zawodową czy choćby oglądaniem telewizji nie będzie tego odpoczynku zakłócać.

Dwupokojowe mieszkanie będzie również przydatne w przypadku odwiedzin rodziny lub przyjaciół, drugi pokój będzie też można łatwo zaadaptować na potrzeby pokoju dziecinnego, gdy pojawi się wreszcie najmłodszy członek rodziny. No i największa zaleta – pierwsze mieszkanie nie musi być tym docelowym, szczególnie dla pary planującej posiadanie dzieci. Mieszkanie dwupokojowe można najszybciej sprzedać na rynku wtórnym (są bardzo poszukiwane) lub wynająć je i w ten sposób finansować spłatę nowej i większej nieruchomości.

Lokalizacja może być atutem

Ostatnią kwestią, na którą młoda para może zwracać uwagę przy poszukiwaniu mieszkania to jego lokalizacja, która zagwarantuje nie tylko sprawne dotarcie do pracy, ale i łatwy dostęp do miejsc rozrywki, oferty kulturalnej, rekreacyjnej itp. Idealnym miejscem w tym kontekście będzie więc kupienie mieszkania w centrum miasta, jednak ceny takich lokali zwykle przewyższają możliwości finansowe młodych małżeństw. Dlatego te zamiast kupić niewielką nieruchomość np. w centrum Warszawy coraz częściej decydują się na kupno większego mieszkania w okolicach Warszawy, za to w obszarze czy miejscowości o dobrze rozwiniętej infrastrukturze (kino, dom kultury, klub sportowy, galeria handlowa i duża ilość lokali handlowo-usługowych) oraz z dobrym połączeniem z metropolią (kolej metropolitalna, droga szybkiego ruchu, dostępność systemu komunikacji miejskiej aglomeracji itp.) Takie rozwiązanie ułatwi dotarcie do najciekawszych miejsc w szybkim czasie, np. jadąc kolejką 30 minut znajdziemy się ścisłym w centrum miasta. Jednocześnie część z aktywności będzie można zrealizować bezpośrednio w miejscu zamieszkania. Mieszkania na granicy aglomeracji są również tańsze w zakupie i utrzymaniu, co przy skromnym i ciasno zaplanowanym budżecie młodej pary może być dla niej dużą korzyścią.