agregaty chłodnicze

Najczęstsze awarie chłodni dostawczych

Chłodnie dostawcze to niezwykle złożone maszyny. Niektóre ich komponenty narażone są na groźne awarie, które mogą niemal całkowicie uniemożliwić spełnianie najważniejszych funkcji tych pojazdów. Jakie usterki najczęściej występują w chłodniach dostawczych i jak można im zaradzić?

Wycieki płynów

Stosunkowo często spotykaną usterką w chłodniach dostawczych są wycieki różnego rodzaju płynów. Najczęściej dotyczy to oleju silnikowego. Nieszczelności mogą jednak prowadzić także do niekontrolowanego wycieku czynnika chłodniczego. Płyn ten może wyciekać na przykład z rury wyrównawczej chłodnicy. To niezwykle ważny przewód ochronny, który zapewnia odpowiednie wyrównanie potencjałów. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto regularnie sprawdzać stan chłodni dostawczej w dobrym serwisie. W ten sposób wszelkie nieszczelności zostaną wcześnie wykryte, co pozwoli zapobiec ewentualnym wyciekom.

Uszkodzona zsuwnia powietrzna

W ładowniach niemal wszystkich zakładów produkcyjnych zalecane jest montowanie zsuwni powietrza bez kompresji. Gdy produkt jest rozładowywany i wysuwany z chłodni dostawczej, bardzo łatwo można uszkodzić tę zsuwnię uszkodzić. Bardzo często uszkodzenia tego typu są następstwem niewłaściwej dystrybucji powietrza i przepływu z jednostki chłodniczej do reszty przyczepy. Prowadzi to do powstawania chłodnych i gorących punktów, co grozi uszkodzeniem załadowanego towaru. Kierowcy chłodni dostawczych powinni regularnie sprawdzać stan zsuwni powietrznej. W ten sposób mogą upewnić się, że element ten działa sprawnie.

Problemy ze skraplaczem

Skraplacz jest jednym z kluczowych komponentów agregatu chłodniczego w każdej chłodni dostawczej. Jeśli w skraplaczu występują jakiekolwiek problemy, z dużym prawdopodobieństwem wpłyną one negatywnie na obciążenie pojazdu. Najczęściej spotykane usterki powodowane są m.in. przez zepsute lub uszkodzone cewki, brakujące zaciski i śruby oraz ogólne nieszczelności. Aby rozwiązać problemy ze skraplaczem, warto odwiedzić dobry serwis agregatów chłodniczych i dokonać szczegółowych oględzin.

Usterki czujnika

Czujniki w jednostce chłodniczej muszą być prawidłowo skalibrowane i w pełni sprawne. Jeżeli na przykład czujnik powietrza powrotnego jest uszkodzony lub działa niewłaściwie, może wywołać bardzo niedokładne odczyty temperatur. Wskazania te będą nieprawidłowe również na wyświetlaczu. Podobnie jak błędna kalibracja, usterka ta może pozostać niezauważona przez pewien czas. Jeśli czujnik zostanie uszkodzony, kierowca pojazdu nie zostanie nawet poinformowany o awarii. Warto sprawdzać ten aspekt przy okazji każdego serwisowania pojazdu.

Uszkodzone uszczelki drzwi

Drzwi przyczepy chłodniczej muszą mieć kompletne i dokładne uszczelnienie. Tylko w ten sposób da się utrzymać odpowiednią temperaturę otoczenia wewnątrz chłodni. Uszczelnienie przyczepy może zostać naruszone np. wówczas, gdy uszkodzeniu ulegną zawiasy drzwi. Kierowcy powinni regularnie sprawdzać ten mechanizm oraz weryfikować dokładne zamknięcie drzwi przed odbyciem każdej jazdy z załadunkiem.

Zablokowana przegroda

Zablokowana przegroda może wpływać na temperaturę w różnych obszarach przyczepy chłodni dostawczej. Taka blokada prowadzi najczęściej do obniżenia temperatury na górnych półkach, zlokalizowanych w okolicy przegrody. Następuje również ocieplenie temperatury w głębi przyczepy. Kierowca powinien przede wszystkim upewnić się, że wszystkie kanały powietrzne są czyste. Najlepiej okresowo sprawdzać przednią przegrodę, której kanały powinny być czyste i wolne od wszelkich zanieczyszczeń.