Montażownice

Najważniejsze wyposażenie wulkanizacji

Jakość opon oraz stan kół w samochodzie ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz komfort prowadzenia. Dlatego tak ważne jest, żeby naprawy tych elementów oraz wymiana ogumienia odbywała się wyłącznie w profesjonalnych warsztatach wulkanizacyjnych. Sprawdźmy, jakie sprzęty powinny znaleźć się na wyposażeniu takich serwisów.

Montażownice do kół

Nowoczesne warsztaty wulkanizacyjne to firmy, w których główne etapy pracy wykonywane są przy użyciu wyspecjalizowanych maszyn. Jedną z nich jest montażownica. To proste w swej konstrukcji urządzenie pozwala znacznie ułatwić montaż opon na kołach oraz ich demontaż. Mogą być używane zarówno w przypadku opon dętkowych i bezdętkowych. Najważniejsze parametry techniczne montażownicy to zakres średnic opon, na jakich urządzenie może pracować oraz ich szerokość, a także rodzaj napędu. Montażownice często wyposażane są w dodatkowe urządzenia, takie jak pistolety do pompowania opon czy łyżka wulkanizatorska.

Wyważarka

Drugim urządzeniem, wchodzącym w skład niezbędnego zestawu wyposażenia zakładów wulkanizacyjnych, są wyważarki. Zgodnie ze swą nazwą pozwalają one prawidłowo wyważyć koła, to znaczy równomiernie rozłożyć ich masę względem osi obrotu – efekt ten uzyskuje się dzięki zastosowaniu tak zwanych ciężarków wyważających. Wyważarka samodzielnie wykrywa punkty, w których masa koła jest nieprawidłowa i wskazuje, gdzie powinny zostać umieszczone ciężarki wyważające. Dlaczego zastosowanie wyważarki jest konieczne przed każdorazowym montażem kół?

– „Nieprawidłowy rozkłady masy koła powoduje, że podczas obrotu wpada ono w nadmierne wibracje” – wyjaśnia specjalista firmy Moto-Dakar, specjalizującej się w sprzedaży wyposażenia warsztatów samochodowych – Wibracje te z kolei powodują obniżenie komfortu prowadzenia i nadmiernie obciążają zawieszenie, co może prowadzić do jego szybszego zużywania się i uszkodzenia.

Pozostałe wyposażenie

Montażownica i wyważarka to podstawowe urządzenia, bez których nie może obejść się żaden warsztat wulkanizacyjny. Poza nimi przyda się:

  • Prostowarka – to urządzenie pneumatyczne, służące do prostowania felg.
  • Ciśnieniomierz – służy do pompowania opon i kontroli ciśnienia powietrza.
  • Kompresor – to generator sprężonego powietrza, którego możemy użyć do zasilania szerokiej gamy urządzeń pneumatycznych, między innymi narzędzi.
  • Miernik głębokości bieżnika – z jego pomocą wulkanizator jest w stanie ocenić, czy używana opona może być jeszcze dopuszczona do użytku.
  • Skrzynki warsztatowe i narzędzia – jak w każdym innym warsztacie, również w serwisie wulkanizacyjnym korzysta się z szerokiego asortymentu narzędzi. Wygodnym miejscem do ich przechowywania są mobilne skrzynki.