Naprawa francuskich samochodów

Francuskie samochody są specyficzne. Podobne stwierdzenie często pada z ust osób, które były zmuszone do dokonywania napraw w pojeździe.

Niezależnie od tego, czy mowa o wykwalifikowanych mechanikach, czy też osobach zmuszonych do wymiany określonej części na własną rękę – powtarza się opinia o wyjątkowości, niekiedy wręcz złośliwej, francuskich samochodów. Ich budowa nierzadko zaskakuje, a fantazja konstruktorów niejednego wprawiła w zdumienie. Dlatego tak ważne jest, by mechanik, któremu powierza się samochód, nie był pierwszym z brzegu.

Spory trwają odnośnie tego, czy warto korzystać z autoryzowanych serwisów, czy też każdy mechanik poradzi sobie z zadaniem naprawy pojazdu francuskiego. Autoryzowany warsztat samochodowy ma tę zaletę, że wszystkie usterki naprawia zgodnie z zaleceniami producentów. Jest to szczególnie cenne w przypadku tych bardziej wymagających modeli samochodów. W teorii również powinno skracać czas wykonywania niezbędnych napraw. Nie występuje wtedy problem, jak można dostać się do danej części, z którym boryka się wielu mechaników zmuszonych do pracy z francuskim samochodem. Nie zawsze jednak jest to najlepsze miejsce, w jakie można oddać auto.

Dobry serwis samochodów francuskich ma tą przewagę nad autoryzowanym serwisem, że działa poza wytyczonymi schematami. Nie zawsze rozwiązania proponowane przez producentów są tymi najlepszymi. Niekiedy istnieją bardziej skuteczne i szybsze metody naprawy aut. Przede wszystkim jednak w serwisie samochodów francuskich personel musi być doświadczony, by mógł mówić o skutecznych naprawach. W serwisach autoryzowanych z kolei naprawa aut często wykonywana jest przez osoby młode stażem, które dopasowują usterkę do posiadanych scenariuszy napraw. Problem powstaje wtedy, gdy jest to sytuacja, jakiej producentowi nie udało się przewidzieć lub gdy objawy, jakie zdradza samochód, nie odpowiadają tym podanym w oficjalnych instrukcjach.

Dyskusja na temat wyboru dedykowanego serwisu specjalizującego się w naprawie samochodów francuskich a autoryzowanym serwisem trwa. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który jest lepszy. Ten pierwszy trudno znaleźć, bo każdy mechanik jest skłonny zapewnić, że na „francuzach” to on się zna, podczas gdy drugi jest wprawdzie oficjalnie zatwierdzony, ale za znacznie wyższymi kosztami napraw niekoniecznie podąża ich jakość.