blachodachówka

Niezawodne rynny – które wybrać?

Wybór odpowiedniego systemu rynnowego, nigdy nie powinien być kwestią przypadku. Dlaczego? To kosztowna inwestycja, która poczyniona w sposób mądry, przedłoży się na spore oszczędności w przyszłości. Z uwagi na to, że rynny odpowiadają za prawidłowe odprowadzanie wody z pokrycia dachowego, powinny być z jak najlepszych materiałów. Jeśli chcesz stworzyć bezpieczny dom, cena każdego narzędzia i materiału, który go tworzy, musi zejść na ostatni plan. Dziś powiemy o tym, czym się kierować przy zakupie niezawodnych rynien.

Jakie rynny będą najtrwalsze?

Zanim wybierzesz konkretny typ rynien, dobrze zastanów się nad materiałem, z którego są wykonane. Weź pod uwagę, że rynny mają styczność z woda, śniegiem, lodem, opadami deszczu, wiatrem oraz promieniowaniem UV. Nie rzadko też muszą udźwignąć ciężar zalegających liści wymieszanych z resztkami śniegu. Dlatego mimo, że niektóre rynny wydają się estetyczne i pasują do elewacji czy dachu, ich trwałość może pozostawiać wiele do życzenia. Wysokiej jakości rynny, które przetrwają lata, powinny być ocynkowane. Ta specjalna powłoka ochronna, izoluje je przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, kwaśnego deszczu lub innych niesprzyjających warunków atmosferycznych. Rynny ocynkowane i blachodachówka modułowa to tez piękne połączenie wizualne.

Kolejna sprawa, to materiał rynien. Sama powłoka to za mało. Gdy substrat, z którego rynny są wykonane, będzie cienki i nikłej jakości, to najlepsze zabezpieczenie antykorozyjne nie pomoże. Wystarczy, że taka lekka i słaba klasą rynna zostanie dociążona przez śnieg lub grad, a zerwanie instalacji gotowe. Łatwo również  o pęknięcia, które mogą się pojawić na tego typu rynnach słabej jakości.

Rynny a pokrycie dachowe

Wiele osób zastanawia się czy dany typ rynien będzie pasował do ich zadaszenia, które tworzy, np. blacha trapezowa. Wszystko zależy od tego, jaki ciężar jest w stanie udźwignąć nasz dach. Poza tym ważna jest również wielkość pokrycia. Im większy dach i im większe kąty jego nachylenia, tym bardziej skomplikowany system rynnowy będzie potrzebny.