Rotory

Nieznane rodzaje pomp i ich działanie

Pompy pełnią niezwykle ważne funkcje w wielu dziedzinach naszego życia.

To często dzięki nim może liczyć na wodę w naszym domu, czy też na bezpieczne odprowadzanie ścieków. Pompy można podzielić na bardzo wiele rodzajów, biorąc pod uwagę takie czynniki jak chociażby ich rozmiary, konstrukcje wewnętrzną, czy też przystosowanie. Jednak istnieją nawet takie pompy, o których słyszy się i spotyka je, zdecydowanie rzadziej.

Pompy spożywcze

Urządzenia takie jak pompy spożywcze są wykorzystywane przede wszystkim w szeroko pojętym przemyśle spożywczym, a także wszędzie tam, gdzie wymagana jest higieniczna konstrukcja pompy, a także jej higieniczne działanie. Ich unikalna konstrukcja, różniąca się od pozostałych rodzajów pomp, sprawia, że pompy tego typu są w pełni sterylne oraz spełniają najwyższe wymagania co do higieny i bezpieczeństwa pracy. Pompy tego rodzaju są wykonywane z elementów mogących mieć styczność z żywnością, posiadających odpowiednie certyfikaty. Co za tym idzie posiadają trwałą i solidną konstrukcję, którą jednak bardzo łatwo zdemontować np. w celu dodatkowego czyszczenia.

Pompy śrubowe

Inne z mało znanych urządzeń, pompy śrubowe, działają na stosunkowo prostej zasadzie obracania się tzw. rotora w śrubowym statorze. Rotory do pomp są wytaczane z niezwykle dużą precyzją, ze stali nierdzewnej lub hartowanej. Stator zaś jest odpowiednio formowany ze sprężystego elastomeru, czyli polimerowego tworzywa sztucznego. Wytworzona geometria tych części oraz ich właściwe wymiary sprawiają, że gdy wspomniany rotor zostanie włożony w stator, to wówczas zostanie utworzony podwójny łańcuch wodoszczelnych wgłębień, przypominający swoim wyglądem kształt plastra miodu. Gdy rotor obraca się wewnątrz statora, to łańcuch ten przemieszcza się po spirali wzdłuż, co przynosi wiele zalet. W każdej fazie ruchu obrotowego rotora, tzw. obszar ssania oddzielony jest od obszaru tłoczenia. Dzięki takiej konstrukcji i takiemu działaniu możliwy jest przepływ cieczy proporcjonalny do prędkości obrotowej silnika, czy też możliwa jest zmiana kierunku przepływu cieczy, w dowolnym momencie. Dodatkowo bezzaworowa konstrukcja zdecydowania ułatwia korzystanie z tego typu pompy oraz sprawia, że zdecydowanie rzadziej ulega ona niepożądanym awariom.