ciekawostki ze świata

Niezwykłe ciekawostki ze świata

Świat potrafi nas zaskakiwać. Wiele spraw toczy sie swoim trybem i nikogo to nie interesuje, bo nie ma w tym nic specjalnie ciekawego. Są jednak takie rzeczy, które dziwią, wywołują uśmiech na twarzach, w dodatku są źródłem informacji, wiec warto je zapamiętać. Oto wybrane ciekawostki, które mogły Ci umknąć.

Prąd w Mozambiku i żyrafy

Według prawa obowiązującego w Mozambiku, linie wysokiego napięcia muszą znajdować się co najmniej 12 metrów nad ziemią, aby nie przeszkadzały żyrafom.

Kawałek wieży Eiffla do kupienia

W 2013 r. na aukcji w Paryżu można było kupić oryginalny fragment schodów z wieży Eiffla z roku 1899. Jest to ważąca 750 kilogramów część wieży Eiffla długości 3,5 metra, mająca 15 stopni (schodków). To jedna z 24. części schodów, wymontowanych przed 30. laty.

Największy banknot świata

Największy wprowadzony dotychczas do obiegu banknot miał rozmiary 35,6 cm x 21,6 cm. Było to w 1998 r., a banknot miał nominał 100 tys. filipińskich peso.

Palo Alto – z czego słynie to kalifornijskie miasto

Palo Alto słynie z dwóch rzeczy. Są tu siedziby słynnych światowych firm technologicznych oraz Uniwersytet Stanforda (The Leland Stanford Junior University). To jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów świata. Ufundował go w 1891 r. Leland Stanford (1824-1893) – polityk, gubernator stanu Kalifornia, republikański senator. Zrobił to na cześć syna, który w 1891 r. zmarł na dur brzuszny, na 2 miesiące przed 16-ymi urodzinami. Wśród absolwentów uniwersytetu są m.in. późniejsi założyciele takich firm, jak m.in. Google, Nike, Nvidia, Yahoo!, Hewlett-Packard, Electronic Arts i Sun Microsystems.

Kierowcy na Białorusi

Od stycznia 2014 roku na Białorusi obowiązuje prawo, według którego kierowcy którego po raz drugi przyłapano jak kierował pod wpływem alkoholu, rekwirowany jest samochód. Przez 12 miesięcy zarekwirowano tam 2.026 samochodów.

 

Wiele ciekawostek z Polski i świata znajdziesz na portalach: SuperPolonia.info i Sadurski.com.