Jaka niszczarka do dużego biura?

Konieczność ochrony danych osobowych i informacji służbowych skłania firmy do zakupu niszczarek dokumentów. Na rynku dostępne są urządzenia o różnych parametrach. Poszczególne niszczarki różnią się szybkością, sposobem działania i wydajnością. Jak wybrać idealną niszczarkę do dużego biura?

Po pierwsze – poziom ochrony

Niszczarki dokumentów mogą ciąć kartkę w paski podłużne. Takie urządzenia wykorzystują technikę Strip Cut. Dostępne są także niszczarki typu Cross Cut, które tną kartkę nie tylko wzdłuż, ale i w poprzek. Najbardziej zaawansowany sprzęt łączy techniki mechaniczne z niszczeniem chemicznym. Od rodzaju techniki niszczenia zależy poziom ochrony, dlatego urządzenie warto dobierać stosownie do stopnia tajności dokumentów.

Kwestię poziomów bezpieczeństwa reguluje Norma DIN 32757. Gdy wybieramy niszczarkę do dużego biura, warto dokładnie zapoznać się z zapisami tej normy i dostosować sprzęt do wymogów prawnych.

Dokumenty ogólnego użytku można niszczyć urządzeniami klasy DIN 1 (kartka jest cięta na paski o szerokości mniejszej niż 12 mm). Dokumenty wewnętrzne wymagają zastosowania niszczarek klasy DIN 2 (papierowe paski mają poniżej 6 mm, a ogólna ich powierzchnia nie przekracza 8 000 mm2). Do niszczenia dokumentacji poufnej służą niszczarki DIN 3, które tną kartkę na paski (powierzchnia mniejsza niż 320 mm2, szerokość ścinków poniżej 4 mm, a długość poniżej 80 mm). Tajne dokumenty wymagają zastosowania niszczarek DIN 4, które tną kartkę na ścinki o szer. poniżej 2 mm i długości do 15 mm. Do niszczenia dokumentacji ściśle tajnej służą niszczarki DIN 5 (szerokość ścinków do 8 mm, długość do 13 mm).

Po drugie – ilość niszczonych kartek i pojemność kosza

Niszczarki różnią się ilością kartek niszczonych w jednym procesie. W dużym biurze doskonale sprawdzą się urządzenia, które jednorazowo mogą zniszczyć 50 lub więcej kartek. Warto jednak pamiętać, że potrzeby pod tym względem różnią się w zależności od wewnętrznej polityki firmy. Niektóre przedsiębiorstwa niszczą dokumenty na bieżąco, dlatego w ich przypadku wydajność nie musi być tak wysoka.

Warto zwrócić uwagę na pojemność kosza na ścinki. Duże znaczenie ma tutaj także klasa bezpieczeństwa – kosz najszybciej zapełnia się w niszczarkach DIN 1 i DIN 2, które tną kartki na duże ścinki.

Po trzecie – rodzaj i format urządzenia

W większych biurach idealnie sprawdzą się urządzenia ze specjalnymi podajnikami. Są to półki, gdzie można umieścić kartki do zniszczenia, a urządzenie samo będzie je pobierać.

Komfort użytkowania znacznie poprawi możliwość niszczenia spinaczy biurowych i zszywek. Do takich niszczarek można wkładać całe pliki dokumentów. Nieoceniona będzie także funkcja niszczenia płyt, ponieważ w wielu firmach informacje przechowywane są w formacie elektronicznym. Warto również sprawdzić, czy urządzenie będzie w stanie zniszczyć plastikowe karty lub identyfikatory służbowe.

Po czwarte – sprawdź funkcje dodatkowe

W dużych firmach ważna jest wysoka wydajność pracy sprzętu biurowego. Dlatego takie firmy najczęściej inwestują w niszczarki więcej, ale oczekują od nich dodatkowych parametrów zwiększających funkcjonalność. Przydatna jest funkcja, która chroni przed zacięciami papieru oraz tzw. system „start stop”. Wskaźnik poziomu napełnienia pojemnika na ścinki również zagwarantuje wyższą funkcjonalność.

Duże ilości dokumentów do zniszczenia mogą doprowadzić do przegrzania silnika. Dlatego warto wybierać urządzenia, które posiadają funkcję zabezpieczającą silnik przed uszkodzeniem.

Gdzie postawić niszczarkę?

Niewielkie niszczarki ustawiane obok biurek można zamienić na bardzo wydajne urządzenia centralne dla całego piętra, które są w stanie niszczyć nawet do 800 stron dziennie. Warto wybierać sprzęt, który może działać w trybie ciągłym (przez całą dobę).

Przeczytaj więcej na temat wydajnych niszczarek firmy Wallner przeznaczonych do dużego biura w artykule: www.niszczarkawallner.pl/wydajne-niszczarki-wallner-do-duzego-biura/