automatyka budowlana

Jak obecnie buduje się domy?

Architektura oferuje dzisiaj bardzo wiele pod względami estetycznymi, co wynika nie tylko z zastosowania coraz to bardziej egzotycznych materiałów budowlanych, zmienia się również automatyka budowlana.

 

Obecne materiały budowlane są w dużej mierze produkowane przemysłowo i powstają całkowicie syntetycznie, więc mogą pochodzić z każdego kraju czy regionu. Są jednak znacznie bardziej zaawansowane funkcjonalnie, mają więcej różnych zastosowań i są bardziej trwałe przy niższej cenie lub masie własnej. To pozwala architektom i inżynierom na projektowanie takich rozwiązań, które jeszcze do niedawna były niespotykane – zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i wielorodzinnym. Szczególnie mocno rozwinięta została dziedzina automatyki budowlanej, zarówno na etapie wykonawstwa jak i późniejszej eksploatacji.

 

Kto i gdzie in westuje w automatykę budowlaną

Nieruchomości są dzisiaj w dużym stopniu zautomatyzowane lub inteligentne, a to zakłada wprowadzenie właściwych rozwiązań, infrastruktury i urządzeń już na etapie projektowym i budowlanym. Wiele z rozwiązań automatyki budowlanej jak chociażby inteligentne dźwigi osobowe zsynchronizowane z centralnym cyfrowym systemem nadzoru dostępu lokatorskiego, muszą być przez architektów przewidziane i z góry zaplanowane, ponieważ wymagają np. zupełnie innych konstrukcji fundamentów czy typów przyłączy teletechnicznych. W przypadku domu jednorodzinnego automatyka budowlana może być naturalnie wprowadzona odpowiednimi środkami także po oddaniu nieruchomości do użytkowania. W przypadku jednak zabudowy wielorodzinnej i dużych osiedli mieszkaniowych, cały system nadzorujący pracą wind, domofonów, bram, drzwi, oświetlenia czy kamer i innych czujników – konieczne jest zsynchronizowanie całości i połączenie ich w jednym wspólnym pomieszczeniu centralnym jak klasyczna serwerownia. Najczęściej taka automatyka budowlana rozprowadzona jest po całym osiedlu mieszkalnym siecią kanałów i studni teletechnicznych, a każdy większy budynek posiada własną centralę, w której podłączone są chociażby sieci światłowodowe dostawców Internetu, łącza telewizyjne operatorów telewizyjnych czy szafy rozdzielcze domofonów.

 

Koszty założenia i utrzymania automatyki na budynku

Wszystko połączone wspólnie w jednym systemie sprawia, że zaprojektowana i wybudowana na osiedlu automatyka budowlana sprawdza się w maksymalnym stopniu przez wiele lat. Łatwiejsza jest również późniejsza konserwacja i utrzymanie – jeśli firma będąca dostawcą dużych technologii na wiele budynków posiada dochodowego odbiorcę, utrzymuje z nim bliższe relacje biznesowe lub oferuje dużo lepszą obsługę serwisową pomimo teoretycznie tych samych obowiązków gwarancyjnych. Warto więc przemyśleć i jeszcze przed przystąpieniem do inwestycji budowlanej rozważyć nie tylko obecnie dostępne i oczekiwane przez klientów technologie, ale również funkcjonalności i dodatki dopiero wchodzące na rynek, które jednak za pięć lat mogą być uznawane za absolutny standard wyposażenia nieruchomości.