mechanika

Obowiązkowe wyposażenie garażu dla każdego majsterkowicza

Garaż jest istną świątynią dla przydomowych majsterkowiczów. Bezpieczne, zadaszone wnętrze oraz szeroki wybór narzędzi sprawia, że można by było godzinami nie odchodzić od swoich czterech kółek.

Takim garażom bliżej jest chyba do miana warsztatów samochodowych – ich właściciele niejednokrotnie są w stanie samemu wykonać niemal każdą naprawę w swoim aucie.

Co jednak, jeśli dopiero zaczynasz kompletować narzędzia przydomowego mechanika? Ten krótki poradnik wskaże Ci, na jakie akcesoria do garażu powinieneś zdecydować się w pierwszej kolejności.

Każdy warsztat samochodowy powinien mieć dostęp do podwozia auta. Dobrze jest więc podczas budowania garażu pomyśleć o kanale, takim jak na stacjach diagnostycznych. Co jednak jeśli jest już za późno na wdrożenie takiego pomysłu? Powinieneś zainwestować w dobry podnośnik. Najtańszym produktem tego typu są lewarki trapezowe, niemniej jednak wydaje się, że lepiej jest zainwestować w lepszej jakości lewarek hydrauliczny. Kiedy mówimy już o zaglądaniu pod podwozie auta, nie można nie wspomnieć o tak zwanych przenośnych rampach najazdowych. Są to dwa elementy o pochyłych płaszczyznach, na które wjeżdżamy przednimi lub tylnymi kołami, dzięki jedna ze stron naszego pojazdu znajduje się w górze. Wówczas możemy bezpiecznie wsunąć się pod podwozie.

Każdy przydomowy mechanik samochodowy powinien posiadać także kompresor. Dzięki temu można na bieżąco, w zaciszu garażu dbać o odpowiednie ciśnienie kół. Nie warto jednak oszczędzać w tej materii. Wiele tanich kompresorów nie daje rady, gdy potrzeba większego ciśnienia. Kompresor dobrej jakości, wykonany z porządnych, metalowych części, można kupić już za około 100 złotych.

Mówi się, że Diabeł tkwi w szczegółach. To prawda – również mechanika pojazdowa wymaga dbałości o najdrobniejsze elementy. Dlatego żaden entuzjasta mechaniki samochodowej nie obędzie się bez profesjonalnych wkrętaków, kluczy, szczypców oraz pilników. Wybór tych drobnych narzędzi także warto obdarzyć szczególną uwagą, gdyż praca ze sprzętem niskiej jakości przynosi więcej nerwów niż pożytku.

Wybory akcesoriów garażowych nie należą do najłatwiejszych decyzji. Niemniej jednak, trzeba je podjąć z przygotowaniem i rozwagą. Jakość używanych przez nas narzędzi, ma bezpośredni wpływ na żywotność, sprawność i bezpieczeństwo auta.