Knauf Insulation

Ocieplenie ścian zewnętrznych – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie ścian zewnętrznych, czyli wykonanie na nich izolacji cieplnej z jednego z dostępnych na rynku materiałów ociepleniowych, ma na celu poprawienie wydajności energetycznej ścian zewnętrznych, dzięki czemu możemy zmniejszyć koszty ogrzewania budynku i podwyższyć komfort w jego wnętrzu. Jaki materiał wybrać, aby osiągnąć ten cel bez trudu i konieczności ponoszenia zbyt wysokich kosztów?

Styropian

Jak dowiedzieć się możemy ze strony internetowej Knauf Insulation, styropian to niewątpliwie najpopularniejszy materiał wykorzystywany dziś w Polsce do ocieplania ścian zewnętrznych. Stosuje się go zarówno przy docieplaniu bloków mieszkalnych czy wieżowców, jak i przy tworzeniu izolacji cieplnej w nowo stawianych domach, budynkach usługowych czy inwestycjach wielorodzinnych. Jego popularność nie wynika jednak bynajmniej z niekwestionowanej wyższości nad pozostałymi rozwiązaniami jeśli chodzi o absolutnie wszystkie istotne cechy, jakie powinien posiadać odpowiedni materiał ociepleniowy. Dlaczego więc wciąż wiedzie prym na rynku w tej kategorii?

Styropian ma dwie bardzo ważne zalety. Przede wszystkim jest stosunkowo tani – za ocieplenie niewielkiego domu jednorodzinnego wraz z robocizną zapłacimy w zależności od miejsca zamieszkania od 10% do nawet 20% mniej niż wówczas, gdy zdecydujemy się na izolację z wełny mineralnej. Jego druga zaleta wiąże się poniekąd z pierwszą. Styropian jest bowiem materiałem bardzo lekkim i łatwym w montażu, co znacząco wpływa na koszt samego wykonania izolacji przez fachowca. Różnice w cenie pomiędzy samym styropianem a wełną mineralną nie są bowiem wcale aż tak znaczące, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę koszt coraz popularniejszego ostatnio styropianu grafitowego. Ten rodzaj styropianu ma dzięki domieszce grafitu nie tylko charakterystyczny kolor, ale też znacznie bardziej korzystną lambdę, czyli współczynnik przewodzenia ciepła, co pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy izolacji niż w przypadku tradycyjnego styropianu.

Pianka poliuretanowa

Piankę poliuretanową stosuje się obecnie coraz częściej do ocieplania nie tylko ścian zewnętrznych, ale też dachów oraz stropów i ścian szkieletowych. Ich najważniejszą zaletą jest bez wątpienia szybkość, z jaką można nałożyć materiał nawet na duże powierzchnie. Co prawda wymaga to zatrudnienia fachowca dysponującego odpowiednim agregatem, z którego natryskowo nakłada się materiał. Niemniej jednak fakt, że ocieplenie całej powierzchni ścian zewnętrznych może zająć nam zaledwie kilka godzin, brzmi kusząco zwłaszcza dla tych, którzy chcieliby uniknąć kilkudniowego bałaganu na podwórku związanego z montażem na przykład izolacji styropianowej.

Wełna mineralna

Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną jest polecane przede wszystkim w przypadku, gdy konieczne jest wykonanie izolacji ścian od strony wnętrza budynku. Wełna mineralna jest bowiem jednym z najbardziej wydajnych materiałów, jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła. W tym przypadku oznacza to przede wszystkim, że straty powierzchni użytkowej będą najmniejsze, gdyż do ocieplenia budynku wystarczy nam naprawdę cienka warstwa wełny.

Wełna mineralna sprawdzi się również w ocieplaniu ścian zewnętrznych od zewnątrz. Jej zastosowanie pozwoli nam na wykonanie odpowiedniej izolacji przy wykorzystaniu cienkiej warstwy materiału, dzięki czemu nie ograniczymy dostępu światła słonecznego do wnętrza przez ukrycie okien w zagłębieniach z kilkunastomilimetrowego styropianu. To, jaka grubość wełny wystarczy nam w przypadku naszego budynku do osiągnięcia odpowiednich współczynników przenikania ciepła, należy potwierdzić u specjalisty.