blachodachówka

Jak odnowić dom niskim kosztem?

Każdy marzy o tym, aby jego dom prezentował się pięknie i przypominał budynek rodem z budowlanych katalogów. Prawda jest jednak taka, że elewacja niszczeje, dach się psuje a płot niejednokrotnie się rozpada. W takiej sytuacji dobrze jest więc wiedzieć, w jaki sposób odnowić dom z zewnątrz, aby nie stracić milionów.

Jak samodzielnie odmalować elewację?

Pomalowanie elewacji to najlepszy sposób na odświeżenie wyglądu domu. Trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować. Na początku musimy ocenić stan elewacji. Zwróćmy uwagę czy nie jest ona popękana i zawilgocona. Wszelkie rysy i ubytki powinniśmy uzupełnić uniwersalną zaprawą murarską lub specjalnym klejem do systemów dociepleń. Bardzo ważne jest także odpowiednie wyczyszczenie elewacji z wszelkich zanieczyszczeń, mchów oraz pleśni. Do tego celu potrzebny będzie specjalny preparat do zwalczania grzybów i pleśni – biocyd.

Bezpośrednio przed przystąpieniem do malowania należy zagruntować podłoże odpowiednim preparatem dopasowanym do rodzaju farby elewacyjnej. Ważne jest odpowiednie dobranie farby do rodzaju podłoża.

  • Tynk mineralny/cementowy, beton cegła – farba silikatowa, silikatowo-silikonowa, akrylowa, silikonowa, wapienna lub cementowa.
  • Tynk silikatowy – farba silikatowa lub silikatowo-silikonowa.
  • Tynk akrylowy – farba akrylowa lub silikonowa.
  • Tynk silikonowy – farba silikonowa.

Wybór koloru zależy już tylko od naszych indywidualnych preferencji. Trzeba go jednak odpowiednio przemyśleć, ponieważ to właśnie kolor bezpośrednio wpływa na wygląd i estetykę domu. Kolor elewacji powinien komponować się z sąsiednią zabudową, małą architekturą na podwórku oraz ogrodzeniem.

Przystępując do malowania, powinniśmy ściśle stosować się do zaleceń producenta – malować w odpowiedniej temperaturze i warunkach pogodowych. Musimy także zabezpieczyć elementy, których nie będziemy malować oraz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia (wałek, pędzel, pistolet natryskowy).

Po odpowiednim przygotowaniu przystępujemy do malowania. Malujemy miejsce przy miejscu metodą tzw. mokre na mokre. Jest to bardzo proste i nie wymaga zatrudniania fachowców. Niemal każdy jest w stanie odnowić swoją elewację samodzielnie.

Wymiana dachu

Kolejnym elementem, który wpływa na wygląd naszego domu jest dach. Stare i zniszczone poszycie dachowa nie tylko nie wygląda dobrze, ale także może powodować przecieki. Stary dach warto więc wyremontować. Do tego celu przyda się blachodachówka lub blacha trapezowa. Blachodachówki posiadają bardzo niewielką masę, dlatego możemy położyć je na dach o zniszczonej i wysłużonej więźbie dachowej, nie naruszając jej konstrukcji. Dzięki temu nasz dom nabierze nowego charakteru i będzie wyglądał pięknie.

Do wymiany dachu lepiej zatrudnić ekipę profesjonalnych dekarzy, aby na pewno był on bezpieczny i trwały.