Ogrzewanie na różne sposoby

Podczas budowy nowego domu jednym z pierwszych kroków podjętych przez jego właścicieli powinien być sposób jego ogrzewania.

To jaką metodę należy wybrać jest zależne od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału z jakiego zbudowany jest dom. Po drugie – jakie rodzaje pomieszczeń się w nim będą znajdowały i jaka jest ich powierzchnia. Kolejną istotną sprawą jest kwestia możliwości technicznych oraz finansowych użytkownika. Do najpopularniejszych systemów grzewczych obecnie należą tradycyjne kotły, w których źródłem opału są paliwa stałe oraz bardziej nowoczesne źródła energii odnawialnej.

OGRZEWANIE DREWNEM

Ogrzewanie przy pomocy różnych gatunków drewna jest jednym z najbardziej tradycyjnych i najtańszych sposobów. Drzewo stanowi paliwo odnawialne, zaś przy jego spalaniu produkuje się dwutlenek węgla w ilości zbliżonej do tej, którą drzewa zużywają w procesie fotosyntezy. Wadą tego sposobu ogrzewania jest niewątpliwie częste podkładanie do pieca i dość spore zużycie tego materiału grzewczego. Do ogrzewania drzewnego doskonale nadaje się np. piec do centralnego ogrzewania wraz z całą instalacją, a więc piec znajduje się w jednym pomieszczeniu, zaś po całym mieszkaniu rozmieszczone są grzejniki, które dostarczają ciepło do poszczególnych miejsc.

OGRZEWANIE ZA POMOCĄ WĘGLA

Bardzo przypomina ogrzewanie drzewne, z tą różnicą że węgiel jest nieco bardziej ekonomiczny, ale i droższy. Nowoczesne kotły do węgla są obecnie bardzo wygodne w obsłudze i o wiele wydajniejsze niż np. dwadzieścia lat temu.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Coraz popularniejszym sposobem ogrzewania mieszkań są odnawialne źródła energii, wśród których można wymienić przede wszystkim:

  1. Kolektory słoneczne – nie są to samodzielne systemy grzewcze, ale raczej służą do wspierania podstawowego ogrzewania. Ich wydajność zależy od tego jak dużo jest słońca w roku oraz od mocy paneli przyciągających panele słoneczne.
  2. Pompy ciepła – ogrzewanie mieszkania na skutek tych urządzeń jest możliwe poprzez wykorzystanie energii geotermalnej, która gromadzi się w ziemi (np. woda, solanka).

INNE SPOSOBY OGRZEWANIA MIESZKAŃ

Wśród innych sposobów ogrzewania mieszkań można wyróżnić np.

  1. Ekogroszek – tego typu materiał jest zbliżony do węgla, jednak zdecydowanie od niego czystszy i prostszy w załadunku i transporcie.
  2. Pelety drzewne – to z kolei alternatywa dla ogrzewania drzewnego. Ekologiczne palety są bardzo wydajne i popiół powstały z ich spalania można z powodzeniem wykorzystać jako nawóz.
  3. Olej – kotły olejowe były popularne kilkanaście lat temu. Obecnie wskutek dość drogiej eksploatacji używa się ich rzadziej.
  4. Gaz – bardzo często stosowany. Wymaga podłączenia do sieci gazowej. Jego cena zależy bardzo mocno od cen paliw na świecie, co jest dość niestabilne.