Okulary czy soczewki kontaktowe – na co postawić?

Chociaż okulary były znane od dawna, to dopiero w kilku ostatnich dziesięcioleciach zaczęły one spełniać konkretną rolę w okulistyce. Medycyna dynamicznie brnie naprzód, stąd liczne usprawnienia ich właściwości oraz samej formy. Nową, wartą uwagi alternatywą są soczewki kontaktowe.
To naturalne, że pokrywając tą samą niszę, okulary oraz soczewki rozpoczęły między sobą pewnego rodzaju rywalizację. Dylemat ten można rozpatrywać pod wieloma względami, aczkolwiek ostateczny wybór zawsze będzie sprowadzał się do indywidualnych preferencji. Co w takim razie należy rozpatrzeć i jakie są największe różnice pomiędzy każdym z tych sprzętów?

Praktyczna rola w leczeniu wad wzroku

Oryginalnym oraz bez wątpienia najważniejszym zadaniem, które spełniają zarówno okulary jak i soczewki kontaktowe, to korekta wrodzonych lub nabytych wad wzroku. Najbardziej oczywistymi przykładami są tutaj schorzenia takie jak krótko- lub dalekowzroczność, które w bardzo negatywny sposób wpływają na percepcję świata cierpiącej na nie osoby. Z uwagi na nieprawidłowy kształt gałki ocznej, ludzie krótkowzroczni oraz dalekowzroczni są w stanie widzieć wyraźnie jedynie z określonej odległości. Jak się okazało, nie jest trudno poradzić sobie z tym problemem. Nadając szkłom odpowiedni kształt, można tak zmanipulować promieniami światła, że te niwelują wspomnianą wadę wzroku. W tym wypadku okulary oraz soczewki kontaktowe spisują się równie dobrze.

Wygoda oraz komfort noszenia

Jako znaczącą przewagę soczewek nad klasycznymi okularami często wymienia się ich wygodę. Nie trzeba ich zdejmować przy aktywnościach fizycznych, istnieje mała szansa, że nam wypadną, a na dodatek o wiele rzadziej ulegają one uszkodzeniu. Jest to prawda, a jednocześnie główny powód, dla którego nowoczesne soczewki kontaktowe szybko zyskują na popularności. Do tej pory jedyną barierą pozostawała cena – lecz ta również bardzo obniżyła się w przeciągu ostatnich lat, czyniąc z nich bardzo przystępną opcję.

Czy soczewki mogą być stylowe?

Często zapomina się, że soczewki kontaktowe mogą posłużyć również jako niebanalny sposób, aby odświeżyć nieco swój wygląd. Dostępne są modele, które zmieniają kolor tęczówki na różne, często dość niecodzienne barwy. Wyjątkowo dużą popularnością cieszą się egzemplarze o czarnym lub błękitnym zabarwieniu.