Okulista

Okulista a optometrysta – jakie są różnice?

Przyjęło się, że w celu dopasowania odpowiednich okularów udajemy się do okulisty, jednakże nie jest to jedyna możliwość. Okazuje się, że równie pomocny w kwestii doboru metody korekcji wraz z ustaleniem kluczowych parametrów jest także optometrysta. Nasuwa się zatem pytanie, do kogo powinniśmy się zwrócić o pomoc w przypadku wstąpienia jakiś problemów z narządem wzroku i doboru odpowiednich pomocy wzrokowych. Czas najwyższy rozwiać wszelkie wątpliwości i poznać różnice między okulistą a optometrystą.

Okulista w służbie zdrowia oczu

Okulista to lekarz zajmujący się specjalistyczną opieką zdrowotną narządu wzroku, w tym leczeniem schorzeń oczu i układu wzrokowego oraz wadami refrakcji. Jeśli borykamy się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy też z astygmatyzmem, to z całą pewnością powinniśmy szukać pomocy właśnie w gabinecie okulistycznym. Na podstawie wyników badań okulista jest w stanie postawić diagnozę i dobrać odpowiednie metody leczenia – rehabilitacja lub czynności operacyjne oka.

Kwalifikacje okulisty pozwalają na zapewnienie pełnej opieki nad narządem wzroku wraz z doborem soczewek kontaktowych, pielęgnację oczu i chirurgiczną ingerencję w zakresie narządu wzroku. Okulista pomaga również w sytuacjach, gdy dojdzie do powstania jakiś uszkodzeń w obrębie oka czy też wystąpi konieczność usunięcia z niego obcego ciała.

Co ma do zaoferowania optometria?

Czym jest okulistyka i optyka raczej każdy z nas wie, jednakże nie wszystkim jest znana optometria. Okulista jest specjalistą w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń oczu. Z kolei optometrysta jest osobą zajmującą się badaniem refrakcji, diagnostyką i kompensacją wad wzroku za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych.

W praktyce wygląda to tak, że optometrysta może wykonać badanie oczu, a na podstawie otrzymanych wyników ocenić stan zdrowia narządu wzroku i określić charakter/zakres powstałych nieprawidłowości. Optometrysta bada także funkcje wzroku za pomocą specjalistycznych instrumentów i sprzętu (np. ostrość wzroku, pole widzenia, ruch gałki ocznej czy też ciśnienie śródgałkowe). U optometrysty mogą zostać wykryte i zdiagnozowane choroby oczu, zaburzenia ruchu gałki ocznej i wady widzenia dwuocznego.

Optometrysta udziela porad z zakresu ćwiczeń oczu, dobiera i przepisuje okulary korekcyjne/soczewki kontaktowe oraz udziela ogólnych porad związanych z kondycją narządu wzroku W przypadku specjalizacji takiej jak optometria Poznań ma wiele do zaoferowania, gdyż na terenie tego miasta znajduje się wiele renomowanych gabinetów. Bardzo ważne jest to, aby skorzystać z usług profesjonalisty z doświadczeniem.

Podsumowanie

Zarówno optometrysta, jak i okulista są zawodami związanymi z ochroną narządu wzroku, jednakże każdy z nich specjalizuje się w czymś konkretnym. W przypadku okulisty jest nią diagnostyka i leczenie schorzeń oczu. Natomiast specjalizacją optometrysty jest dobór korekcji okularowej i dopasowanie soczewek kontaktowych. U optometrysty można diagnozować i leczyć niektóre wady wzroku, ale pełną diagnostyką i procesem leczenia zajmuje się już okulista.

Jeśli zatem ktoś boryka się z bardziej skomplikowanymi chorobami narządu wzroku, to powinien udać się do gabinetu okulistycznego. Optometrysta nie jest uprawniony do podejmowania złożonych operacji chirurgicznych oczu. Może one jednak współpracować z okulistą i w razie wystąpienia takiej potrzeby, skierować do niego swoich pacjentów.

Należy też zaznaczyć, że optometrysta nie jest absolwentem szkoły medycznej. W celu piastowania stanowiska optometrysty wystarczy posiadać tytuł magistra fizyki w zakresie optometrii.

Artykuł napisany został przy współpracy z http://optykkrawczyk.pl/.