Kraina Barw

Jak optycznie powiększyć wnętrze za pomocą fototapet

Koncentracja dużej liczby mieszkań w skupiskach miejskich nie sprzyja powstawaniu zbyt przestronnych lokali. Nic więc dziwnego, że poszukujemy sposobów na choćby optyczne powiększenie metrażu poszczególnych pomieszczeń. Jednym z najlepszych jest zastosowanie fototapety. Aby jednak osiągnąć upragniony efekt, trzeba pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Prezentujemy je poniżej.

Kolor

Jednym z najistotniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, chcąc optycznie powiększyć wnętrze przy użyciu fototapety, jest paleta kolorystyczna przedstawionego na niej wzoru. O ile jasne barwy, biel czy pastele sprzyjają wrażeniu, że we wnętrzu jest więcej „przestrzeni na oddech”, o tyle ciemne tony wizualnie je zmniejszą. Przytłaczające może często okazać się też zastosowanie odcieni zbyt krzykliwych – podobnie jak nadmiernie chaotycznych, skomplikowanych, a przy tym kontrastowych wzorów.

Zabawy z perspektywą

Nie bez znaczenia jest też motyw wydrukowany na fototapecie. Jeśli chodzi o tworzenie iluzji głębi, „klasycznym” już rozwiązaniem jest w tym przypadku widok np. molo, tunelu czy uliczki, których początek znajduje się niejako jeszcze w pomieszczeniu, zaś koniec – niknie w oddali. Tak wykorzystana perspektywa, zwana linearną bądź geometryczną, tworzy wrażenie, jakby przedstawiony obraz „wchodził w ścianę”, optycznie przedłużając wnętrze. Podobny efekt, choć osiągnięty nieco innymi środkami, przyniesie przedstawienie na fototapecie wizerunku elementów architektonicznych – np. łuków, arkad, framugi drzwi czy okna – za którymi „znajduje się” (na obrazie) inne pomieszczenie.

Fototapety 3D

Fototapeta powiększająca wnętrze wcale nie musi prezentować niczego konkretnego. Jak zdradza przedstawiciel sklepu Kraina Barw, bardzo ciekawy, przyciągający wzrok efekt wizualny osiągniemy także, decydując się na tzw. fototapetę 3D. Jej istotą jest wyobrażenie abstrakcyjnych motywów zaprojektowanych (zarówno pod względem kształtów, jak i kolorów) właśnie tak, by stworzyć złudzenie dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu.

Poprawa proporcji

Na koniec warto wspomnieć, że niektóre wnętrza potrzebują nie tyle powiększenia, ile po prostu drobnej korekcji proporcji. Tutaj z pomocą przychodzą nam linie pionowe bądź poziome – zależnie od tego, czy trzeba optycznie „podnieść” sufit, czy raczej np. poszerzyć wąską ścianę. Teoretycznie możemy po prostu namalować na niej paski lub zastosować klasyczną tapetę w prążki, jednak jeśli zależy nam na oryginalnym rezultacie, jaki jest w stanie zapewnić wyłącznie fototapeta, wcale nie musimy z niej rezygnować. Wystarczy, że wybierzemy motyw np. z pionowymi pniami drzew albo krajobraz z wyraźnie zaznaczoną linią horyzontu.