Optymalizacja ekspozycji w sklepie

W czasie wędrówki po sklepie klient nie jest w stanie długo skoncentrować wzroku na jednym produkcie. Dlatego musi być on tak wyeksponowany by zwrócić na sobie uwagę. Oczywiście duże znaczenie ma odpowiednie opakowanie produktu, lecz równie ważne jest jego umiejscowienie na półkach. Warto dowiedzieć się, czym jest i do czego służy optymalizacja ekspozycji w sklepie.

Jak wykorzystać potencjał sklepu?

Każdy z nas jest konsumentem, niezależnie czy tego chce czy nie. Trzeba raz na jakiś czas odwiedzić sklep by kupić podstawowe produkty spożywcze takie jak mleko, masło czy cukier. Przyzwyczailiśmy się do tego, że obecnie półki w sklepach są cały czas pełne towaru. Mało kto się zastanawia jak to się dzieje, że pomimo ogromnej ilości klientów w dyskontach i supermarketach regały sklepowe są wypełnione po brzegi różnego rodzaju produktami.

Dzieje się tak, ponieważ działa system optymalizacji ekspozycji tak zwany merchandising. Ogromna rzesza ludzi dba o to by w sklepie wykorzystana była jak największa przestrzeń handlowa. Ważne jest nie tylko by produkty znajdowały się na półkach, ale również by były ułożone w odpowiedni sposób.

Cały ten proces ma za zadanie wzbudzić w konsumencie potrzebę zakupów. Odwiedzając sklep nie zdajemy sobie sprawy jak wiele bodźców na nas oddziałuje. Bardzo ciekawe jest to, że strategia działania jest bardzo podobna zarówno w małych jak i ogromnych placówkach handlowych.

Nowoczesne narzędzia marketingowe

Mogłoby się wydawać, że kluczowe znaczenie w przypadku sprzedaży ma reklama. Jednak w dobie zakupów samoobsługowych klient zazwyczaj ostateczną decyzję podejmuje dopiero przy regale z towarami. W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie zaczynają odgrywać inne narzędzia niż reklama. Jednym z nich jest właśnie optymalizacja ekspozycji.

Merchandising jest skutecznym narzędziem, dzięki niemu można:

  • przyciągnąć klientów do sklepu;
  • odpowiednio rozplanować ułożenie towarów w sklepie;
  • wzbudzić zainteresowanie asortymentem;
  • optymalnie wykorzystać przestrzeń;
  • uzyskać wzrost obrotów;
  • kreować markę firmy;
  • spowodować, że klient dłużej przebywa w sklepie.

Jednak stosowanie zasad optymalizacji ekspozycji w sklepie nie jest łatwe. Aby skutecznie wykorzystać możliwości jakie daje merchandising warto skorzystać z pomocy specjalistycznej agencji. Dzięki temu można uniknąć kosztownych błędów. Nieodpowiednie podejście do tematu może przynieść odwrotne rezultaty.