Paradoks wapnia

Niektórzy dziwią się, że mimo spożywania dużej ilości produktów nabiałowych i przyjmowania witaminy D, wyniki badań wskazują na osteoporozę i miażdżycę. Jest to tzw. paradoks wapnia.

Niektórzy dziwią się, że mimo spożywania dużej ilości produktów nabiałowych i przyjmowania witaminy D, wyniki badań wskazują na osteoporozę i miażdżycę. Jest to tzw. paradoks wapnia.

Witamina K2 i jej funkcje

Wiemy, że witamina K odpowiada za proces krzepnięcia krwi. Badania prowadzone w XX w. wykazały, że tak naprawdę mamy do czynienia z dwoma formami witaminy K. Pierwsza to witamina K1, która rzeczywiście odpowiada za proces krzepnięcia. W wystarczających ilościach  dostarczamy ją organizmowi w pożywieniu. Bardzo rzadko występuje jej niedobór.

Druga to witamina K2, która odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce wapniem. Można porównać ją do policjanta kierującego ruchem samochodów, którym wskazuje gdzie mają jechać. Podobnie witamina K2 wskazuje cząsteczkom wapnia, że mają udawać się do kości. W przypadku niedoboru witaminy K2 wapń traci orientację i osadza się w naczyniach krwionośnych. Proces ten nazwano paradoksem wapnia. Suplementacja wapnem i witaminą D bardzo często stosowana jest przez wegan, ale przy niedoborze witaminy K2 może ona być szkodliwa i doprowadzić do zawału lub udaru mózgu.

Niedobór witaminy K2 ma także inne następstwa:

  • zwiększa kruchość kości, dochodzi do częstych złamań,
  • osłabia zęby,
  • zwiększa ryzyko miażdżycy.

Badania prowadzone nad witaminą K2 wykazały także inne jej właściwości. Spowalnia proces starzenia się komórek, zapobiega zachorowaniu na wszystkie rodzaje nowotworów płuc, zmniejsza ryzyko zachorowania na inne typy nowotworów, zapobiega powstawaniu żylaków, chorobie Alzheimera.

Źródła witaminy K2

To jest właśnie największy problem, ponieważ występuje ona tylko w niewielkich ilościach takich produktów jak żółtka jaj, gęsie wątróbki, sery twarde. Pełne zapotrzebowanie na witaminę K2 może zapewnić tylko japońskie natto, czyli sfermentowane ziarna soi. Witamina K2 musi być suplementowana albo w formie witaminy K2 Mk-4, albo K2-MK-7. Ta pierwsza jest nietrwała i wymaga przyjmowania 3 razy dziennie, druga aktywna jest znacznie dłużej i wystarczy 1 kapsułka na dobę. Obie trzeba przyjmować w towarzystwie tłuszczów.

d3-k2

Tu kupisz: Witamina K2 tabletki na Kenayag.com.pl