szkolaexpert

Parę praktycznych rad jak uporać się z prawo jazdy!

  1. Zacznij od dobrej szkoły!

Zmniejszenie stresu podczas egzaminu zaczyna się w  dobrej szkole jazdy z wykwalifikowaną kadrą. Dobry instruktor przygotuje Cię do samodzielnej jazdy, co spowoduje, że egzamin powinnaś zdać w biegu bez żadnego problemu. Jeżeli nie czujesz się pewnie przed egzaminem wykup sobie pakiet dodatkowych godzin jazd. Niekiedy 30 godzin obowiązkowych jazd z kursu to zbyt mało aby dobrze przygotować się do egzaminu. Przy większej ilości godzin często można negocjować ceny.

 

  1. Sprawdź jak reagujesz na ocenę Twoich umiejętności przez obcą Ci osobę?

Dla dużej części osób sama obecność nieznanej osoby i świadomość bycia ocenianym jest bardzo stresująca. Zmiana instruktora w trakcie trwania kursu może przygotować do obecności w samochodzie kogoś nieznanego. Poproś właściciela szkoły o jedną lub dwie jazdy z innym instruktorem, może to też być Pan lub Pani, jeżeli jest taka możliwość i potraktuj jazdy z nowym, nieznanym instruktorem jako przygotowanie do egzaminu państwowego.

 

  1. Jeżeli czujesz się pewniej ze swoim instruktorem poproś go o obecność podczas egzaminu.

Prawo pozwala na obecność instruktora prowadzącego podczas egzaminu. Jeżeli szkoła nie oferuje takiej opcji w standardzie zapytaj o taką możliwość. Zarezerwowanie instruktora na egzamin jest tańsze niż poprawka w WORDzie.

 

  1. Myśl pozytywnie- nie daj się wkręcić w “mrożące krew w żyłach” opowieści o egzaminie.

Po pierwsze- myśl POZYTYWNIE;  ukończony kurs w dobrej szkole, zaznajomienie z pytaniami egzaminacyjnymi, brak stresu związanego z obecnością nieznanej osoby w samochodzie, czyli nic złego nie powinno się przydarzyć. Wszystkie te straszne historie o niezdanych egzaminach Ciebie nie dotyczą :-).

 

  1. Wybierz odpowiednią dla Ciebie porę egzaminu.

Przystępując do egzaminu, jeżeli jest to możliwe, wybierz dogodna dla siebie godzinę. Każdy z nas wie, w jakim czasie jego organizm jest najbardziej wydolny. Wtedy lepiej się  i myśli i pracuje. Wybranie odpowiedniej pory egzaminu ułatwi wykonanie zdań. Jeżeli jednak jesteś typem „panikary” chociaż nie jesteś rannym ptaszkiem, wybierz godziny przedpołudniowe, oczekiwanie przez cały dzień na egzamin może spowodować, że stres będzie większy niż rano.

 

  1. Oczekiwanie w Ośrodku na egzamin.

Zastosuj jedną z metod relaksacji. Rób to, co sprawia ci przyjemność: posłuchaj muzyki lub poczytaj. Negatywne myśli, strach i przekonania, które mogą towarzyszyć stresowi można zniwelować stosując proste techniki relaksacyjne. Staraj się  głęboko, spokojnie oddychać (bez zatrzymywania powietrza w płucach), napinaj przez kilka sekund, a następnie całkowicie rozluźniaj mięśnie.

 

  1. Egzaminator nie jest Twoim wrogiem

Wychodząc na plac i widząc egzaminatora postaraj się widzieć w nim pasażera, który chce czuć się bezpiecznie i pewnie podczas tej krótkiej przejażdżki z Tobą jako kierowcą. Pokaż, że potrafisz jeździć, że jesteś ostrożna oraz starasz się przewidywać sytuacje na drodze. Mów głośno o tym co chcesz zrobić. Egzaminator słysząc, że komentujesz głośno zmieniające się sytuacje np. “skrzyżowanie, zachowuję szczególną ostrożność, rozglądam się, dojeżdżamy do przejścia dla pieszych ”  trudniej będzie mógł zarzucić Ci np.  brak ostrożności. Pod warunkiem oczywiście, że nie tylko będziesz o tym mówiła ale przede wszystkim potwierdzała to swoim zachowaniem za kierownicą 🙂 Jeżeli nie rozumiesz poleceń egzaminatora poproś o ich powtórzenie lub wyjaśnienie.

 

A co jeśli się nie uda ?

Negatywny wynik egzaminu na prawo jazdy to nie wbrew obiegowej opinii nie jest koniec świata. Jeżeli uważasz, że “oblałaś” niesłusznie zawsze masz prawo do odwołania się. Pamiętaj, że egzamin przebiega pod nadzorem kamer, a rozmowy w trakcie są nagrywane. Jeżeli zaś coś rzeczywiście poszło nie tak, popracuj nad swoimi słabymi stronami. Kilka dodatkowych jazd z doświadczonym instruktorem w zupełności powinno wystarczyć.

Redaktor:
Tomasz Czech
Ośrodek Szkolenia Kierowców „Expert”
42-600 Tarnowskie Góry
Ul. Styczyńskiego 12
https://www.szkolaexpert.pl/