Perfumy niszowe

Perfumy niszowe – sztuka tworzenia zapachów

Perfumy niszowe są jak muzyka klasyczna, w których dzięki wielu poszczególnych instrumentów tworzą niezwykły utwór. Tak pojedyncze zapachy perfum składają się na niezapomniane kompozycje zapachowe. Przy tworzeniu perfum, potrzebny jest również artysta, który będzie umiał połączyć poszczególne wonie w jeden urzekający aromat. Na czym polega sztuka tworzenia perfum niszowych? O tym w artykule poniżej.

Historia perfum niszowych – jak się to zaczęło

Historia perfum sięga daleko do czasów Kleopatry, która smarowała swoje ciało pachnącymi olejkami. Pachnące olejki były również znane i cenione w starożytnym Rzymie. Prawdopodobnie wynalazcami obecnie formy perfum, opartej na olejkach eterycznych byli Arabowie, którzy koło 1000 r. n.e. stworzyli ekstrakt różany. Perfumy nie były jednak tanie i przez wiele stuleci mogli sobie na nie pozwolić jedynie najbogatsi i często wydawali na nie krocie.

Prawdziwy boom perfumeryjny zaczyna się w XIX wieku wraz z odkryciem substancji syntetycznych, ułatwiających tworzenie zapachów na masową skalę po znacznie niższych cenach. Jednak złotym czasem perfum jest XX wiek. Powstają liczne marki i zapachy, które trafiają na półki drogerii i sklepów handlowych. Wraz z rozpoczęciem masowej produkcji zapachów, pojawiają się również linie perfum produkowanych w limitowanych seria, lub specjalne zamówienie. Charakteryzują się one niebanalnymi aromatami, często wyszukanymi i drogimi składnikami. Tu właśnie swoją historię zaczynają perfumy niszowe.

Czym się wyróżniają perfumy niszowe

Perfumy niszowe – amisell.pl to przede wszystkim wysoka jakość i indywidualność zapachu. Są to produkty skierowane do osób, które chcą się wyróżnić, nie lubię masowej produkcji i mogą za to zapłacić. Zdecydowanie perfumy niszowe to towary ekskluzywne, za ich popularnością jednak nie stoi reklama i rzesza marketingowców, którzy tworzą dobrze sprzedający się produkt, a mistrzowie zapachów tworzący unikalne kompozycje z wysokiej klasy produktów.

Unikalność i niepowtarzalność to jedna z najważniejszych cech perfum niszowych. Komponowane przez wybitne Nosy, czyli osoby, które swoje życie poświęcili na kreowanie zapachów, posiadają ogromną wiedzę z chemii i doskonale znają różnorodne składniki i nuty zapachowe, po które potrafią wybrać się nawet w najdalsze podróże. Warto również pamiętać, że tworzenie nowego zapachu perfum może trwać nawet kilkanaście lat. Co więcej, zazwyczaj poszczególne zapachy, produkowane są w limitowanych seriach i dostępne w tylko w specjalnie dobranych miejscach.

Perfumy niszowe – co oznacz podział na nuty serca, głowy i bazę

Kupując perfumy, można się spotkać z takimi określeniami, jak nuty serca, głowy oraz bazy, którym przepisane są poszczególne zapachy. Co dokładnie to oznacza?

Taki opis najważniejszych składników jest szczególnie powszechny w perfumeriach sieciowych, choć również przy perfumach niszowych ten podział bywa zachowany. Nie podawane są jednak wszystkie składniki, tylko te najważniejsze, które determinują charakter perfum.

Dobrej jakości perfumy będą wraz z upływem czasu nieco zmieniać swój zapach, ukazując nam kolejne swoje odsłony.

Na początek jest nuta głowy, czyli najwyraźniej odczuwalne wonie, zaraz po nałożeniu ich na skórę. Są to zazwyczaj wonie cytrusowe oraz inne szybko ulatniające się zapachy.

Kolejne są nuty serca, czyli aromaty pochodzące z kwiatów i ziół, które utrzymują się na skórze do kilku godzin.

Na końcu pozostaje zapach tzw. bazy tworzonej z najcięższych i najbardziej wyrazistych woni, między innymi piżma, ambry, ciężkich żywic, czy innych elementów drzewnych. Mogą być odczuwalne na ciele nawet następnego dnia.

To tradycyjny podział zapachów. Współcześnie tworzone perfumy niszowe, mogą zawierać unowocześnione molekuły zapachowe, które utrzymują się znacznie dłużej na skórze i przenikają całą kompozycję, zaburzając tradycyjny podział.

Nietypowe zapachy perfum niszowych

Firmy produkujące perfumy niszowe oferują swoim klientom niezwykłą różnorodność zapachów.

Zaczynając od niezwykle eleganckich, klasycznych zapachów wykorzystujących tak szlachetne składniki jak: naturalne drzewo sandałowe, naturalne drewno agarowe, czyli oud, piżmo czy ambrę, którym ekskluzywności dodają niezwykle zdobne opakowania ze szlachetnych materiałów, czy też płatki złota wewnątrz buteleczki.

Miłośnicy niecodziennych woni mogą na przykład wybrać jeden z zapachów inspirowanych jedzeniem, na przykład pomidorów, papryki, ale również sera pleśniowego, bekonu, czy grillowanego mięsa.

Poszukiwacze mniej przyziemnych woni z pewnością ucieszą zapachy oparte na typowych dla świątyń różnych wyznań aromatach, między innymi katolickiej, hinduistycznej, czy meczetu.

To jednak nie wszystko. Dla tych, co lubią szokować, również coś się znajdzie. Całkowicie odmienne, choć często nawiązujące do dnia codziennego. Perfumy o takich aromatach, jak marihuana, taśma klejąca, a nawet pieniędzy, palonych liście, czy ropy naftowej.

Czy znajdują swoich nabywców? Z pewnością chętnie kupią je ci, którzy cenią sobie nieszablonowość i poczucie indywidualizmu.