płyn do płukania

Płyn do płukania tkanin. Po czym poznać jego jakość?

Niemal każda pralka automatyczna posiada osobną komorę dozowania na płyn do płukania tkanin. W niektórych domach nie do pomyślenia byłoby pranie bez dodatku tego detergentu, w innych płynu do płukania nie używa się w ogóle. Zastanówmy się, czy i dlaczego oprócz proszków warto stosować także płyn zmiękczający i w jaki sposób wybrać najlepszy środek dla siebie.

Po co używa się płynu do płukania tkanin?

Wiele osób używa płynu do płukania tkanin wyłącznie ze względu na przyjemny zapach, który dzięki niemu długo utrzymuje się na odzieży. Rzeczywiście, dostępne obecnie środki tego typu z reguły wzbogacane są intensywnymi aromatami. Jednak płyn do płukania pełni znacznie ważniejsze funkcje.

„Najważniejszym zadaniem płynu do płukania tkanin jest ochrona pranej odzieży. Nowoczesne pralki bębnowe niestety prowadzą do szybkiego zużywania się materiałów, które przy wysokich obrotach bardzo szybko ścierają się i stają coraz cieńsze. Stosowanie płynu do płukania, który wnika głęboko w strukturę tkaniny, pozwala ograniczyć ten niepożądany efekt – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu hurtowniachemiczna.com.”

Płyn do płukania wyraźnie zmiękcza tkaniny, co jest bezcenną właściwością zwłaszcza w tych domach, w których woda jest twarda, a więc mocno zmineralizowana. Dzięki płukaniu w płynie odzież i bielizna pościelowa jest znacznie przyjemniejsza w dotyku. Jednocześnie zmiękczone tkaniny są łatwiejsze w prasowaniu i mniej podatne na powstawanie zgnieceń.

Kolejną przesłanką, skłaniającą do sięgania po płyn, jest szybsze schnięcie ubrań. Nasączając materiał, płyn wypiera wodę, a więc zarówno suszenie naturalne, jak i w automatycznej suszarce, będzie znacznie prędsze. Co więcej, większość dobrych płynów nadaje tkaninom właściwości antystatycznych, co oznacza, że ubrania nie będą się elektryzować.

Jaki płyn do płukania wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że najwyższą jakość prezentują środki do prania przeznaczone na rynek niemiecki. Dlatego również szukając dobrego i wydajnego płynu do płukania warto zwrócić uwagę właśnie na chemię niemiecką. Jednak to nie wszystko, gdyż każdy detergent powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Świetne płyny, które sprawdzają się w większości domostw, sygnowane są marką Softlan. Środki do płukania Softlan wzbogacone są naturalnymi zapachami, toteż ich stosowanie nie grozi pojawieniem się reakcji alergicznych. Są też wyjątkowo wydajne. Dla przykładu, 1 l płynu wystarczy na aż 28 płukań.

Wybierając płyn do płukania odzieży niemowląt i osób o wyjątkowo wrażliwej skórze, warto sięgnąć po środki przebadane dermatologicznie. Ciekawą propozycją są też płyny, w których składzie znajduje się mleczko migdałowe. Taki dodatek sprawia, że ubrania przez cały czas pielęgnują skórę swojego właściciela.