Podatek z zagranicy

Podatek z zagranicy: kto może liczyć na jego zwrot?

Podatek z zagranicy to jedna z wielu kwestii, która powinna zainteresować każdą osobę, która legalnie pracowała poza granicami Polski. Wszystko zależy od tego, jaki dochód uzyskaliśmy podczas pracy oraz od podatku pobranego przez pracodawcę. Niezależnie od tego możemy jednak spróbować ubiegać się o zwrot podatku od zagranicznego urzędu skarbowego.

O czym należy pamiętać?

Należy pamiętać, że możliwość ubiegania się o zwrot podatku od zagranicznego fiskusa mają tylko te osoby, które w danym roku były zatrudnione poza Polską legalnie, czyli na podstawie normalnej umowy. Należy pamiętać, że cały proces ubiegania się o zwrot będzie wyglądał różnie, w zależności od kraju zatrudnienia. Wszędzie jednak trzeba będzie przedstawić odpowiednie dokumenty, poświadczające nasze słowa; najczęściej będą to rozliczenia okresowe, z których wynika, ile wynosiła pensja zatrudnionej osoby i jaka część pensji była pobierana na poczet zaliczki na podatek. W niektórych sytuacjach może przydać się również karta podatkowa, którą pracodawca musi dostarczyć pracownikowi, jeśli ten o to poprosi.

Podatek z zagranicy: czy uzyskanie zwrotu jest trudne?

Specjaliści podkreślają, że nie ma się czego bać. Podatek z zagranicy to dalej podatek, a nie licząc niuansów prawnych zasada jest podobna. Jeśli wszystkie dokumenty wymagane przez dany urząd zostaną dostarczone we wskazanym czasie i formie, nie powinny wystąpić żadne trudności związane z uzyskaniem zwrotu. Co więcej – zwrot zostanie prawdopodobnie przyznany tak szybko jak to możliwe.