poduszkę ortopedyczną

Poduszki ortopedyczne – bo sen to zdrowie

Poduszki ortopedyczne to aktualnie najpopularniejszy sprzęt ortopedyczny, idealny dla każdego, niezależnie od wieku.

Zapewnia wysoki komfort snu i przede wszystkim lecznicze działanie. Im wcześniej bowiem zaczniemy sypiać na poduszce ortopedycznej tym mniejsze ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z kręgosłupem, a szczególnie odcinkiem szyjnym.

Jak działa poduszka ortopedyczna?

Działanie poduszek ortopedycznych polega przede wszystkim na podparciu szyi w takim stopniu, by możliwie jak najbardziej odciążyć kręgi szyjne i rozluźnić mięśnie wokół karku oraz ramion. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie poduszki ortopedycznej. Tylko wówczas będzie ona w stanie spełnić swoją rolę. Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna jest w stanie zniwelować problemy ze snem i zasypianiem, zlikwidować sztywność pleców oraz ramion, uniknąć bólu pleców, a nawet wspomóc wysypianie się.

Jak dobrze dobrać poduszkę ortopedyczną?

Przed wyborem poduszki ortopedycznej, należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który w zależności od schorzenia, problemów ze snem i predyspozycji danego pacjenta, będzie w stanie zasugerować odpowiedni, w pełni skuteczny produkt. Warto również mieć na uwadze, że obecnie producenci oferują wiele poduszek ortopedycznych, o najróżniejszych kształtach, odmiennej jakości, wymiarach i przydatności.

Wybierając poduszkę ortopedyczną należy zatem kierować się trzema podstawowymi kryteriami:

  • Pozycją, w jakiej się śpi – śpiąc na plecach najlepiej jest wybierać poduszkę niższą, niekoniecznie głęboko wyprofilowaną. Z kolei pacjenci śpiący na boku będą potrzebować poduszek wyższych, czyli takich, które zapewnią podparcie głowy tak, by nie leżała ona poziomo. Spanie na brzuchu nie jest właściwą pozycją do spania, gdyż wówczas nie ma możliwości prawidłowego ułożenia kręgosłupa.
  • Budową ciała – im mocniej zbudowane jest ciało pacjenta, tym wyższej będzie potrzebować poduszki. Kluczowa jest bowiem szerokość barków, szczególnie podczas spania na boku.
  • Twardość materaca, na którym się śpi – jest to jeden z bardzo ważnych elementów, głównie dla osób śpiących na boku. Im bardziej miękki jest materac, tym bardziej będzie się on uginał pod ciężarem ciała i tym niższa poduszka będzie potrzebna.

Prócz wymienionych wyżej czynników, niezwykle istotne przy odpowiednim doborze poduszki ortopedycznej jest jej jakość. Materiał, z jakiego została wykonana ma ogromny wpływ na jakość snu. Poduszki ortopedyczne wykonywane są z różnych materiałów, najczęściej z pianek wysoko-elastycznych, z lateksu oraz z pianek poliuretanowych.

Zakup komfortowej, co najważniejsze odpowiednio dobranej i dobrej jakościowo poduszki ortopedycznej bardzo często wiąże się z dużym wypadkiem. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że sen stanowi przeszło 1/3 życia, warto jest zainwestować zarówno w swoje zdrowie, jak w dobre samopoczucie.