agroturystyka

Pojazdy w gospodarstwie agroturystycznym

Wydawałoby się, że to temat banalny, jednakowoż tylko pozornie, ponieważ gospodarstwo agroturystyczne bez pojazdu prawie nie ma racji bytu. Najczęściej oprócz typowego hatchbacka lub limuzyny znacznie ułatwiają funkcjonowanie gospodarstwa terenówki lub suwy. Mimo to bywają w takich miejscach jeszcze inne pojazdy i to nierzadko całkiem oryginalne, nawet niepowtarzalne.

Pojazdy do wypożyczenia przez gości

Oczywiście rowery… Czym jest obecnie gospodarstwo agroturystyczne nie posiadające przynajmniej kilku rowerów. Na dodatek jeśli będzie położone blisko szlaku rowerowego, na przyklad Green Velo. Ponadto część gospodarstw położonych przy szlakach organizuje u siebie tak zwane MOR-y z niewielką infrastrukturą, czyli wiatą i stojakami.

Coraz popularniejsze są quady jako część sprzętu gospodarstwa agroturystycznego. Mogą być wykorzystywane nie tylko jako pojazdy do poruszania się po okolicznym terenie, ale również jako środek wypadowy do okolicznych miejscowości, na przykład po zakupy. Również pojazdy elektryczne, choćby przypominające gokarty, nie są już rzadkością.

Pojazd jako atrybut gospodarstwa

W ofercie gospodarstw agroturystycznych nierzadko znajdują się pojazdy niepowtarzalne, choćby ciągnione przez konie. Niekoniecznie bywają to tradycyjne bryczki, ale na przykład tak zwane „linijki”. Takie spotykamy między innymi w agroturystykach w mazowieckiem. Zimą, po zamianie kół na płozy, „linijki” świetnie nadają się do organizowania kuligów.

Aż kilka oryginalnych pojazdów ma jedna z ogromnych hodowli dzikich zwierząt znajdująca się u podnóża Tatarskiej Góry w Szeskich Wzgórzach w północno-wschodniej Polsce. Po około trzystuhektarowej powierzchni ze zwierzętami wożą turystów przerobione radzieckie uazy z miejscami siedzącymi na skrzyni. Mniejsza ilość osób jest wożona gazikiem.

Absolutnym ewenementem jest duża ogromna wojskowa amfibia poruszająca się po pobliskim ogromnym stawie. Na amfibii znajduje się platforma z miejscami siedzącymi dla turystów. Na dodatek po stawie pływa motorowa gondola.

Zdarzają się gospodarstwa, które w ofercie mają uprawianie motoryzacyjnych sportów ekstremalnych propagujących na przykład off-road lub motocyklowy cross. To wymaganie tylko posiadania odpowiednio dostosowanych pojazdów, ale również doświadczonych kierowców, a nawet instruktorów.

Zaopatrując się w pojazdy do wożenia gości i turystów należy pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli idzie o przewożenie dzieci. Należy też mieć na uwadze to, że część pojazdów będzie wymagało homologacji.