Konsult Expert

Jak sobie pomóc, gdy jesteśmy w szponach nałogu?

Wydaje ci się, że potrafisz rzucić swój nałóg wtedy, gdy tylko będziesz mieć na to ochotę? Jeśli jesteś w jego szponach, możesz mieć o wiele więcej trudności z uwolnieniem się od uzależnienia. Jak sobie pomóc?

Każdy z nas narażony jest na różne pokusy, ale nie każdy jest w stanie je opanować. Gdy poddajemy się temu, co nas kusi, stajemy się bardziej narażeni na rozwój uzależnienia. Najczęściej uzależniamy się od używek takich jak papierosy, alkohol, narkotyki, ale również spotykamy się z szeregiem innych uzależnień, na przykład hazardem, uzależnieniem od seksu, zakupoholizmem, uzależnieniem od niektórych leków.

Rzucenie nałogu może tylko z pozoru wydawać się łatwe – gdy jedna próbujemy ograniczyć używkę, nagle okazuje się, że nie jest to takie proste. Jak możemy sobie pomóc, gdy jesteśmy w szponach nałogu?

Nierówna walka z uzależnieniem

Uzależnienie charakteryzuje się przymusem wykonywania określonej czynności, na przykład zażywaniem danej używki. Może opierać się zarówno na sferze psychicznej, jak również na fizycznej. Jednak niezależnie od tego, z jakiego rodzaju uzależnieniem mamy do czynienia, walka z nim może być poważnym wyzwaniem.

Gdy odstawiamy substancję uzależniającą albo przestajemy robić to, co nas uzależnia, możemy czuć nie tylko obniżenie nastroju, ale również fizyczne objawy, które mogą być bardzo dotkliwe. Właśnie dlatego wyjście z uzależnienia jest tak trudne.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie rzucić uzależnienia, warto poszukać profesjonalnego wsparcia w tym właśnie zakresie. Tutaj profesjonalną pomoc mogą zaoferować nam psychologowie i psychoterapeuci.

Z pomocy psychologicznej możemy korzystać obecnie nie tylko w gabinetach, ale także on-line – za pośrednictwem serwisu Konsult Expert, który powstał po to, aby uławiać dostęp do specjalistów tego rodzaju. W serwisie internetowym Konsult Expert możemy rozmawiać ze specjalistami przez komunikatory wideo, głosowe oraz czat, otrzymując fachową pomoc w różnych przypadkach – także tych związanych z uzależnieniami. To pomoc szybka, sprawna oraz dyskretna – bez konieczności wychodzenia z domu.