serwis systemów nagłośnienia

Popularne usterki instalacji kina domowego

Mając w domu instalację kina domowego możemy cieszyć się oglądaniem filmów w prawie takiej atmosferze, jak w prawdziwym kinie. Jednak z drugiej strony, gdyby doszło do jakiegoś uszkodzenia instalacji, to musimy sprawę rozwiązać sami. Sprawdzamy co najczęściej zawodzi i jak można naprawić daną usterkę.

Uszkodzenie przewodu
Typowe kino domowe posiada zazwyczaj kilka lub kilkanaście elementów. Przede wszystkim jest to nagłośnienie, a więc specjalny kolumny głośnikowe rozstawione w odpowiednich miejscach w pokoju. Tutaj od razu widzimy, że istnieje pewne ryzyko przetarcia się lub przerwania przewodów i wtedy jeden z głośników przestaje funkcjonować, psując balans całego systemu. Zdarza się, że przewody zamiast w specjalnych osłonach, puszczone są po prostu pod dywanami. Przez jakiś czas może to działać dobrze, ale w końcu taki kabel przetrze się. Niestety przewody głośnikowe są wykonane w taki sposób, że nie można ich łatwo wymienić, tutaj potrzebny będzie serwis systemów nagłośnienia. Kabli takich nie można bowiem po prostu zlutować, ani skręcić ze sobą końcówek.

Problem z balansem
Zdarzają się też sytuacji bardziej prozaiczne, gdzie pomimo brak jakichkolwiek uszkodzeń, system i tak nie funkcjonuje poprawnie. Może się to wydarzyć na przykład wtedy, gdy w nieumiejętny sposób zmieniamy ustawienia rozkładu głośności. Gdy mamy dużą ilość kolumn, przywrócenie tego wszystkiego do idealnego stanu może być bardzo trudne. Trudno jest „na ucho” ustawić wszystko ponownie tak, jak było. Jeśli nie ma funkcji przywrócenia ustawień początkowych, to niestety sami możemy sobie nie poradzić, jeśli nie zapamiętaliśmy poprzednich nastaw. Wtedy pomóc może nam jedynie serwis AV, który dysponuje odpowiednim sprzętem mierzącym natężenia głośności. Umożliwia to ponowne odzyskanie balansu naszego kina domowego.

Czasami zdarzają się też inne problemy, na przykład uszkodzeniu ulec może wzmacniacz, lub pewna jego część. Wtedy niektóre głośniki wcale nie grają, lub też słyszymy zniekształcenia. To może się wydarzyć w sytuacji, gdy do zbyt słabego wzmacniacza podłączamy kolumny o nadmiernej mocy. Jeśli dojdzie do takiego uszkodzenia, pozostaje tylko wymiana urządzenia.