smar przeciwzatarciowy

Praktyczna i wielofunkcyjna chemia przemysłowa

W przemyśle, niezależnie jakim, ale także w życiu codziennym niezbędne są specjalistyczne preparaty, które zapewnią długowieczność różnych produktów oraz łatwość w ich renowacji, naprawie czy czyszczeniu.

Do tego celu wykorzystywane są substancje chemiczne o często toksycznym dla organizmu ludzkiego działaniu. Dlatego korzystanie z większości z nich powinno przebiegać w kontrolowanych warunkach, a części ciała mające bezpośredni kontakt z substancją najlepiej, jeśli od razu zostaną porządnie umyte. Mimo zagrożenia dla zdrowia, korzystanie z takich produktów jest niezbędne dla utrzymania w dobrym stanie różnych sprzętów, a czasem też do wykonywania określonego zawodu.

Wśród istotnych substancji chemicznych o znaczeniu przemysłowym wymienić można smar przeciwzatarciowy. Stosowany jest on przede wszystkim w przemyśle spożywczym, budownictwie, motoryzacji oraz we flocie morskiej. Przeznaczony do kontaktu z powierzchniami metalowymi, pozwala utrzymać je w dobrym stanie i zapobiec przetarciom. Innym przykładem jest odtłuszczacz, który wykorzystywany jest zarówno w specjalistycznych zakładach mechanicznych, jak i w naszych gospodarstwach domowych. Pozwala on pozbyć się tłuszczu z powierzchni kuchennych takich jak blaty, piekarnik, okap, krajalnica czy wnętrze zmywarki. Stosowany jest jednak w całym mieszkaniu, gdzie pomaga pozbyć się tłustych plam z szyb i żaluzji, mebli czy ścian. Odtłuszczacze to także nieodzowny sprzęt czyszczący samochód, rower i kosiarkę. Jego zastosowanie jest na tyle szerokie, że pełni ważną rolę również w szeroko pojętym przemyśle kosmetycznym.

Innymi przykładami chemii przemysłowej, pełniącej ważną rolę także w gospodarstwie domowym jest preparat ochronny o bardzo szerokim zastosowaniu. Służy w zasadzie do chronienia wszelkich powierzchni odpornych na zawarte w nim substancje chemiczne. I tak z powodzeniem można przy jego użyciu usunąć tlenki z różnych styków elektrycznych i elektronicznych (np. z gniazdek, przełączników czy oprawek do żarówek). W innej odsłonie służyć może też do impregnacji odzieży i obuwia czy też ochrony powierzchni drewnianych. Równie powszechnie w domach stosuje się rozpuszczalnik, dzięki któremu możemy pozbyć się na pozór niezmywalnych zabrudzeń, na przykład impregnatu z pędzla czy zaschniętej farby.