Problemy z erekcją

Problemy z erekcją – jak się z nimi uporać?

Problemy z erekcją mogą wynikać z różnych przyczyn: zarówno kłopotów zdrowotnych, zaburzeń hormonalnych, nadmiernego stresu, jak i niewłaściwego stylu życia. Niezależnie od źródła problemu warto udać się do odpowiedniego lekarza. Urolog i seksuolog pomogą nam uporać się z problemami z erekcją, a odpowiednio szybkie rozpoczęcie leczenia da większe możliwości pełnego powrotu do dawnej sprawności.

O zaburzeniach erekcji mówimy wtedy, kiedy mężczyzna nie jest zdolny do uzyskania lub utrzymania wzwodu. Taki stan musi utrzymywać się dłużej niż sześć miesięcy. Schorzenie to prowadzi do niemożności odbycia stosunku seksualnego. Nie jest to stan pożądany – ponieważ problemy z erekcją nie tylko powodują frustrację, ale mogą być również symptomem poważnych chorób. O tym jak uporać się z problemami z erekcją opowie specjalista z Euro-Kliniki w Siemianowicach Śląskich.

Najważniejsze to nie wstydzić się swojego problemu

Większość mężczyzn uważa problemy z erekcją za problem wstydliwy – a tak nie powinno być. Szacuje się, że problem dotyka około trzech milionów mężczyzn w Polsce. Tylko część z nich zgłasza swój problem lekarzowi, a tymczasem problemy z erekcją można skutecznie leczyć. Może się również okazać, że źródłem ich problemów są miażdżyca, zaburzenia hormonalne czy uszkodzenia nerwów, dlatego tym bardziej warto udać się po szybką pomoc do specjalisty.

W pierwszej kolejności możemy zgłosić się do urologa. Wykluczy lub potwierdzi przyczyny fizjologiczne, zaproponuje wykonanie niezbędnych badań, a w przypadku innych problemów zdrowotnych skieruje do odpowiedniego specjalisty. Jeśli wyniki badań nie wykażą odchyleń warto udać się do seksuologa. Może się okazać, że problemy z erekcją mają podłoże psychiczne. Być może wystarczy tylko kilka wizyt i zmiana stylu życia na zdrowszy i mniej stresujący, by problem zniknął.

Metody leczenia zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji leczy się na różne sposoby, w zależności od źródła problemu. W przypadku miażdżycy, która blokuje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, także tych w prąciu, konieczne jest wprowadzenie zmiany w stylu życia. Zmniejszenie masy ciała i wprowadzenie większej ilości ruchu korzystnie wpływa na stan całego organizmu.

Pomocna może być także farmakoterapia, obniżająca poziom cholesterolu. Jest ona niezbędna także przy zaburzeniach hormonalnych. Może się jednak okazać, że to właśnie przyjmowane leki powodują problemy z erekcją – po konsultacji z lekarzem możemy spróbować zamienić je na inne.

Inną metodą leczenia problemów ze wzwodem są leki na zaburzenia erekcji, które bierze się zazwyczaj tuż przed stosunkiem. Warto jednak przed ich stosowaniem skonsultować się z lekarzem i potwierdzić, że możemy je bezpiecznie stosować.