Proca

Proca i jej wpływ na historię

Czasem do pokonania wroga – nawet takiego, który dotychczas był niepokonany – nie trzeba posługiwać się skomplikowaną bronią. Wystarczy odrobina determinacji i sprytu, aby pokonać wroga najprostszą z możliwych broni, jaką jest proca.

Czym jest proca?
Proca to historyczna, mało skomplikowana w swej konstrukcji broń miotająca. Materiały do zrobienia procy są bardzo proste. To kawałek rzemienia lub lub sznura. W połowie ich długości znajduje się skórzana lub wykonana z materiału miseczka, w której umieszczany był pocisk. Jeszcze prostsza jest proca z kawałka rozdwojonego patyka i sznurka. Pociskami do procy były najczęściej kamienie, ale używano także suszonej gliny, a później także odlanych z ołowiu kulek. Wyrzucenie pocisku z miseczki wymagało szybkiego kręcenia końcami rzemienia albo sznurka. Prędkość kręcenia należało zwiększać. Po nabraniu odpowiedniej prędkości, procarz puszczał jeden koniec sznurka, aby uwolnić znajdujący się w miseczce pocisk. Aby celnie strzelać z procy trzeba było długo ćwiczyć, ale dzięki koncentracji i ćwiczeniom pocisk z procy można było wystrzelić pocisk nawet na odległość 400 metrów. Procę można było wykonać w bardzo prosty sposób, była bronią bojową i myśliwską. Korzystano z niej najprawdopodobniej już w okresie neolitu. Ostatnie wzmianki o wykorzystywaniu procy (oczywiście nie do zabawy) pochodzą z XVI wieku.

Zwycięstwo Dawida nad Goliatem

W czasach starożytnych proca była bronią powszechnie wykorzystywaną w krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego. Najbardziej znanym przykładem wykorzystania procy do pokonania niezwyciężonego, potężnego wroga jest opowieść o Dawidzie i Goliacie zapisana w Księdze Samuela (jedna z ksiąg Starego Testamentu). Dawid (w przyszłości król Izraela) był młodym pasterzem o niepozornym wyglądzie. Miał jednak w sobie na tyle odwagi, aby stanąć naprzeciwko Goliata, który znacznie górował nad nim posturą i uchodził nie tylko wśród Filistynów za niepokonanego. Dawid stanął naprzeciw niego uzbrojony tylko w procę. Oddał bardzo celny strzał w czoło, olbrzym padł na ziemię martwy.

Proce dzisiaj

Proce zostały wyparte przez broń palną. Nie zniknęły jednak zupełnie, były kilkadziesiąt lat temu ulubioną zabawką wielu chłopców. Dzisiaj amatorzy strzelania z tej popularnej niegdyś broni miotającej mają o wiele więcej możliwości do wyboru. Współczesna proca nie jest już tylko kawałkiem drewna rozdwojonego w kształcie litery Y. Na rynku pojawiły się profesjonalne proce składające się z metalowych widełek i gumy. Ich konstrukcja jest zbliżona do proc historycznych. Są bezpieczne, można wśród nich wyróżnić proce sportowe – idealne dla tych, którzy lubią postrzelać wspominając beztroskie czasy dzieciństwa. Proce te są lekkie, dzięki nim można ćwiczyć celność oka. Są do tego tanie, gdyż nie mają żadnych dodatkowych akcesoriów, które podniosłyby ich celność. Dzięki nim można spędzić aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu razem z dziećmi, które rzadko korzystają dzisiaj z takich nieskomplikowanych zabawek.

Autor artykułu

Bron.pl specjalistyczny sklep internetowy z procami i nie tylko