Projekty domów z poddaszem. Wciąż lubimy domy-dworki

Dlaczego wciąż lubimy domy w stylu dworkowym? Nie można odmówić im uroku, ale czy są funkcjonalne i komfortowe dla kilkuosobowej rodziny?

Dlaczego wciąż lubimy domy w stylu dworkowym: pełne wdzięku domki z poddaszem, z dekoracyjnym gankiem otoczonym filarami, lukarnami na dachu i podcieniem, łączącym dom z ogrodem. Nie można odmówić im uroku, ale czy są funkcjonalne i komfortowe dla kilkuosobowej rodziny?

– Domy z poddaszem to najczęściej wybierany przez Polaków typ zabudowy – potwierdza popularność dworków ekspert z serwisu www.Moj.DOM.pl, skupiającego osoby budujące domy jednorodzinne. – Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że wciąż budujemy domy poza granicami miasta bądź na ich peryferiach. A dom z poddaszem doskonale komponuje się z wiejskim czy podmiejskim krajobrazem, a ulokowanie strefy dziennej na parterze łączy dom z ogrodem, łąką czy lasem.

Strefy w domu z poddaszem

Wygodny podział na strefy to właśnie jedna z zalet domów z poddaszem, którą także doceniają inwestorzy. Na parterze najczęściej znajduje się część dzienna, przeznaczona dla wszystkich domowników, czyli salon z kuchnią, taras, z którego najczęściej jest bezpośrednie wyjście na ogród, a także pomieszczenia gospodarcze (np. spiżarnia) i techniczne (np. kotłownia).

Poddasze natomiast przeznaczone jest na prywatne pokoje domowników. Sypialnie, garderoby i łazienki na poddaszu gwarantują mieszkańcom intymność i prywatność.

– Funkcjonalne projekty z poddaszem mają najczęściej dodatkowy pokój na parterze – dodaje ekspert www.Moj.DOM.pl – Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli w domu planujemy działalność gospodarczą. Pokój może zostać zaadaptowany na gabinet czy domowe biuro. Najczęściej jednak służy jako pokój gościnny – wtedy warto pomyśleć również o niewielkiej łazience dla gości, ulokowanej tuż obok. Taki układ będzie również idealny w sytuacji, gdy po latach zamieszka z nami starszy rodzic.

Projekty domów z poddaszem znajdziesz na Pracownia-projekty.dom.pl

Budowa etapami

Pokój na parterze służyć może również jako sypialnia młodej pary, która dopiero planuje powiększenie rodziny. Wtedy budowa domu z poddaszem może odbywać się etapami. Wykończony parter w zupełności spełni potrzeby dwu- czy trzyosobowej rodziny, a kiedy pojawią się dzieci, w dowolnym czasie można dokonać adaptacji poddasza na cele mieszkalne.

– Możliwość budowy domu etapami to kolejna cecha projektu z poddaszem, jaką doceniają osoby budujące dom – potwierdza ekspert www.Moj.DOM.pl – Takie rozwiązanie nie tylko skraca czas do przeprowadzki, ale przede wszystkim dzieli koszty budowy.

Koszty budowy domu

Koszt budowy domu w dużej mierze zależy od powierzchni: im większy dom budujemy, tym więcej za niego zapłacimy. Są jednak elementy architektoniczne domów, które pomogą nam zaoszczędzić na budowie, ale należy przewidzieć je już na etapie wyboru projektu domu.

– Tańsze w budowie będą domy o prostej, zwartej bryle na planie kwadratu. Taki projekt nie tylko łatwiej i szybciej się buduje, ale również eliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych, przez które może uciekać ciepło z wnętrza domu – podkreśla ekspert www.Moj.DOM.pl – W przypadku domów z poddaszem koszt budowy zwiększają dekoracyjne elementy architektoniczne: ryzality lub wykusze, kolumny i filary, a także lukarny czy wole oko – dekoracyjne okna dachowe, cieszące się popularnością wśród miłośników dworkowego stylu.

Na koszt budowy wpływ ma również projekt dachu. I w tym przypadku obowiązuje zasada, że im prostsza jego konstrukcja, tym łatwiejsza i tańsza budowa. Tanie w budowie są dachy dwuspadowe o kształcie zbliżonym do prostokąta. Ich budowa jest prosta, a co za tym idzie, koszty robocizny są także mniejsze. Dodatkowo proste dachy dają dowolność pokrycia. Wybrać możemy zarówno droższą dachówkę ceramiczną, jak i tańszą blachę. Prosta połać nie wymaga także częstego przycinania elementów pokrycia, nie dochodzi do strat materiału za względu na niewielką liczbę detali architektonicznych do wykończenia.

Okna na poddaszu

Decyzję o tym, jakie okna dachowe wybrać powinniśmy podjąć już na etapie wyboru projektu. Do wyboru mamy zarówno zwykłe okna połaciowe, jak i wspomniane dekoracyjne lukarny czy wole oko. Dom z dachem dwuspadowym ponadto umożliwia montaż okien w pionowym ścianach, co może znacznie obniżyć koszt stolarki okiennej. Jednak zwolennicy dworkowej zabudowy często decydują się na dekoracyjne lukarny, które efektownie urozmaicają wygląd domu.

– Wybierając lukarnę warto jednak pamiętać, że oświetli ona gorzej pomieszczenie niż zwykłe okno dachowe o takiej samej powierzchni przeszklenia – podkreśla ekspert serwisu społecznościowego. – Dlatego też lepiej zastosować je w sypialni bądź łazience na poddaszu. Pokój dziecka lub nasza pracownia czy gabinet mogą być za słabo doświetlone. Zaletą lukarny jest jednak to, że powiększa ona przestrzeń pomieszczenia na poddaszu.

Jak wygląda poddasze?

Wybór odpowiedniego dla naszej rodziny projektu domu determinuje również powierzchnia mieszkalna poddasza. Trzeba pamiętać, że ograniczać ją mogą skosy i wysokość ścianki działowej.

– Jeżeli chcemy sprawdzić, czy nasze oczekiwania spełni wybrany przez nas projekt, warto poszukać jego gotowej realizacji – podpowiada ekspert www.Moj.DOM.pl – W naszym serwisie społecznościowym użytkownicy bardzo chętnie dzielą się zdjęciami z budowy na każdym jej etapie. Porównanie wizualizacji z gotowym mieszkaniem na poddaszu, może nam zdecydowanie ułatwić podjęcie decyzji o zakupie konkretnego projektu domu.