Forskoliny

Prozdrowotne właściwości pokrzywy indyjskiej

Obecnie coraz częściej sięga się po leczniczą moc roślin. Wiele gatunków, które niestety nie występują w polskim klimacie, posiada prozdrowotne właściwości. Jednym z nich jest pokrzywa indyjska.

Co warto wiedzieć o pokrzywie indyjskiej?

Pokrzywa indyjska to roślina, która nie jest podobna do występującej w Polsce pokrzywy zwyczajnej. Właściwości obu tych roślin również są inne. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób można wykorzystać ten gatunek w różnych celach, ponieważ robi się to już nie tylko w innych krajach, ale także kontynentach. Pokrzywa indyjska bywa używana jako środek wspomagający usuwanie wody z organizmu w przypadku jej zatrzymania. Według najnowszych badań może być to również lek wspomagający leczenie jaskry, ponieważ potrafi ona obniżać ciśnienie krwi. Prowadzone są również badania dotyczące pozytywnego wpływu pokrzywy indyjskiej w przypadku takiego schorzenia jak astma.

Forskolina – istotny składnik pokrzywy indyjskiej

Zazwyczaj osoby decydujące się na stosowanie pokrzywy indyjskiej wybierają tę roślinę ze względu na zawartość substancji zwanej forskoliną. Dzieje się tak dlatego, ponieważ według niektórych badań forskolina ma wspomagać odchudzanie poprzez szybsze spalanie tłuszczu w tkance tłuszczowej. Pokrzywa indyjska może również przyspieszać przyrost masy mięśniowej oraz wspomóc tarczycę w prawidłowym działaniu. Należy jednak pamiętać, że badania dotyczące tej rośliny nie były jeszcze zakrojone na zbyt szeroką skalę i trudno jest określić, czy rzeczywiście wykazuje ona takie działanie w większości przypadków. Forskoliny najwięcej jest w korzeniach pokrzywy indyjskiej i to z nich jest ona najczęściej pozyskiwana.

Czy pokrzywa indyjska rzeczywiście może być uznana za remedium w wymienionych sytuacjach? Przeprowadzone badania nie pokazują jednoznacznie, czy ta roślina wpływa korzystnie na proces odchudzania u każdej osoby. Mimo to można wypróbować terapię na bazie pokrzywy indyjskiej, o ile nie występują przeciwwskazania. Należy pamiętać, że efekty stosowania zauważalne są dopiero po dłuższym okresie, dlatego nie jest to kuracja dla osób, które szybko chcą osiągnąć rezultat.

Czy każdy może zdecydować się na kurację pokrzywą indyjską?

Nad tą rośliną w dalszym ciągu są prowadzone badania, ponieważ na razie trudno jest ocenić jej rzeczywistą skuteczność. Nie jest zalecane stosowanie pokrzywy indyjskiej u kobiet w ciąży oraz karmiących. Zarówno forskolinę, jak i całą roślinę powinny stosować w kuracjach jedynie osoby dorosłe. Przeciwwskazaniem jest także niskie ciśnienie i zażywanie leków stosowanych przy wysokim ciśnieniu krwi. Także osoby stosujące kwas acetylosalicylowy w leczeniu nie mogą zdecydować się na terapię pokrzywą indyjską.