Przesyłka niestandardowa

Przesyłka niestandardowa – co to jest i jak ją zapakować?

Wysyłanie różnego rodzaju produktów za pośrednictwem poczty czy kuriera, wiąże się nieodzownie z koniecznością odpowiedniego zapakowania danego przedmiotu. Proces taki jest prosty w przypadku wysyłania elementów, które można wsadzić do koperty bądź kartonu wysyłkowego. Wszystko się jednak komplikuje w przypadku przesyłki, której nie da się zapakować do uniwersalnych opakowań.

Przesyłka niestandardowa – co to takiego?

Przesyłka niestandardowa to po prostu paczka, która ma nieregularny kształt, zatem nie da się jej zapakować w karton. Takie paczki mogą być okrągłe, owalne lub cylindryczne. Z uwagi na tak oryginalny wygląd, trudno jest znaleźć odpowiednie do niej opakowanie. W takiej sytuacji najczęściej się improwizuje, wybierając po prostu trwałe materiały do zabezpieczenia wysyłanego towaru.

Warto również wspomnieć o tym, że firmy zajmujące się przewożeniem towarów mogą posiadać własną definicję paczki niestandardowej. Wysyłanie za pośrednictwem paczkomatów wymaga, by wysyłane przedmioty posiadały odpowiedni rozmiar – najlepiej, by mieściły się one w karton do paczkomatu. Reguła ta dotyczy szczególnie dotyczy to firm kurierskich, które szczegółowo określają cechy, jakie posiada właśnie taka przesyłka. Jako niestandardową traktuje się między innymi paczkę owiniętą w stretch bądź folię. Materiał ten uniemożliwia bowiem przesuwanie po taśmach sortera, używanego w magazynach. Wysyłka kurierem powinna być zatem poprzedzona sprawdzeniem, co właściwie jest przesyłką niestandardową w ocenie wybranej przez klienta firmy.

Jak zapakować przesyłkę niestandardową?

Towary o nieregularnych kształtach trudno jest zapakować w standardowe opakowania, jakie przygotował dla klienta kurier. Przedmioty w paczce niestandardowej często mają wystające elementy – mogą być również na tyle duże, że trudno będzie je zmieścić w kartony paczkomatowe. Nie sprawdzą się tu również opakowania e-commerce, czyli takie, których można ponownie użyć – na przykład w razie konieczności zwrotu zamówionego produktu. Jeśli sprzedajemy produkty o niestandardowych wymiarach warto zwrócić się do producenta kartonów po indywidualny projekt opakowania.

Pakując tego typu przesyłkę, należy przede wszystkim w całości dokładnie ją zabezpieczyć – tak, by żaden jej element nie pozostał odkryty. Szczególnie pomocne będzie opakowanie foliowe, którego warstwy z pewnością zapewnią przewożonemu towarowi skuteczną ochronę. Paczka niestandardowa powinna zostać dodatkowo wzmocniona za pomocą taśmy czy tektury – takie na pozór nieznaczące zabezpieczenia z pewnością sprawdzą się doskonale. W przypadku paczki niestandardowej etykietę adresową najlepiej umieścić na możliwe płaskiej części całego pakunku, by ułatwić przewoźnikowi jej odczytanie.

Przesyłki niestandardowe – o tym pamiętaj

Wysyłanie przesyłki niestandardowej nie musi być wcale dużym problemem. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zapoznać się z wytycznymi, jakie opracowała wybrana firma kurierska. Pozwoli to uniknąć dodatkowych opłat czy po prostu odrzucenia pakunku przez kuriera. Przestrzeganie takich zasad to także kwestia bezpieczeństwa – odpowiednio zapakowane i zabezpieczone towary gwarantują bezpieczny transport i szybkie dotarcie paczki do wyznaczonego przez klienta celu. Cennik wysyłki paczki niestandardowej zależy przede wszystkim od wybranego przewoźnika. Pod uwagę bierze się wówczas nie tylko odległość, ale także wymiary przesyłanych towarów. Wiele firm kurierskich proponuje jednak spore rabaty.