samochody hybrydowe

Przewaga samochodów hybrydowych nad tradycyjnymi

Obecnie producenci samochodów koncentrują się na projektowaniu aut bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu. Ponieważ największy udział w jego zanieczyszczeniu stanowią spaliny wdrażane są rozwiązania ograniczające ich emisję. Do najbardziej udanych, a zarazem rewolucyjnych pomysłów w tym zakresie należą pojazdy hybrydowe. Tego typu samochody są nie tylko bardziej ekologiczne, ale również niezwykle ekonomiczne w eksploatacji.

Różnice między samochodami tradycyjnymi, a hybrydowymi

Tym co odróżnia samochody tradycyjne od hybrydowych jest przede wszystkim układ napędowy. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z silnikiem spalinowym wykorzystującym benzynę lub olej napędowy. Natomiast w pojazdach hybrydowych stosuje się dwa źródła napędu – silnik spalinowy, zazwyczaj benzynowy i silnik elektryczny. Jak wyjaśnia specjalista z salonu samochodowego Toyoty:

„Koncepcja zastosowania podwójnego napędu została zapoczątkowana pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszym samochodem hybrydowym, który trafił do masowej produkcji była Toyota Prius. Od tamtej chwili napęd hybrydowy uległ znacznemu unowocześnieniu. Prace projektantów, testy w laboratoriach oraz warunkach rzeczywistych zaowocowały innowacyjnymi technologiami, dzięki którym zwiększono pojemność akumulatorów przy jednoczesnym zmniejszeniu ich ciężaru, znacznie ograniczono zużycie paliwa, a także opracowano bardziej wydajne silniki elektryczne. Dzięki tym działaniom samochody hybrydowe uznawane są obecnie za jedne z najbardziej proekologicznych pojazdów”.

Jakie są rodzaje pojazdów hybrydowych?

Pomysł napędu hybrydowego rozwijany był w różnych kierunkach, dlatego też możemy wymienić trzy główne rodzaje tego rozwiązania. Pierwszym jest hybryda szeregowa. W aucie z taką technologią koła napędzane są przez silnik elektryczny o mocy 130 – 180 KM. Samochód posiada również silnik, którego jedynym zadaniem jest zasilanie prądnicy służącej do ładowania baterii. Drugim rodzajem jest hybryda równoległa. W tym przypadku dominującą rolę odgrywa silnik spalinowy, a jednostka elektryczna pełni funkcję wspomagającą rozruch i przyśpieszanie. Trzeci najbardziej popularny typ stosowany w pojazdach marki Toyota, to hybryda mieszana, gdzie źródłem napędu może być albo silnik elektryczny albo spalinowy.

Zalety samochodów z napędem hybrydowym

Najczęściej wymienianą zaletą samochodów o napędzie hybrydowym jest oszczędność paliwa. Pojazdy kompaktowe wyposażone w układ hybrydy mieszanej zużywają od 3,3 do 3,9 l/100 km. Podczas gdy podobne auta zasilane wyłącznie benzyną lub olejem napędowym spalają od 30 do 60% paliwa więcej. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że hybrydy są niezwykle przyjazne dla środowiska. Emitują one do atmosfery znacznie mniej substancji szkodliwych niż pojazdy o napędzie tradycyjnym. Kolejnym atutem hybryd jest ich duża bezawaryjność oraz trwałość podzespołów. Pojazdy hybrydowe najczęściej wykorzystywane są w miastach, gdzie problem zanieczyszczenia powietrza jest najbardziej odczuwalny.