filtry koszowe

Przydatne informacje o filtrach koszowych

Filtry koszowe stanowią jeden z rodzajów filtrów wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu i są nie mniej ważne od pozostałych. Dowiedz się więcej na ich temat – zobacz, gdzie konkretnie znajdują swoje zastosowanie, z czego są zrobione oraz na czym polega ich praca. Zapraszamy do czytania!

Jak działają filtry koszowe?

Filtry koszowe są dosyć łatwe w działaniu. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji mogą bardzo łatwo kontrolować kumulację zanieczyszczeń na rozciągniętej powierzchni filtracyjnej sita. A w jaki sposób? Wszystko za sprawą prostej zasady zatrzymywania cząstek, które zanieczyszczają ciecz na powierzchni siatki drucianej lub innego perforowanego elementu wewnątrz filtra. I na tym właście polega ich działanie. Warto również dodać, że w procesie filtracji frakcji stałych z substancjami ciekłymi i gazowymi, filtr koszowy odgrywa dość dużą rolę, bowiem w dużym stopniu wpływa na polepszenie warunków pracy.

Gdzie filtry koszowe znajdują swoje zastosowanie?

Filtry koszowe charakteryzują się szerokim zastosowaniem w różnorodnych gałęziach przemysłu. Są wykorzystywane przede wszystkim w instalacjach olejowych, chłodniczych, grzewczych i ciepłowniczych (centralnego ogrzewania), najczęściej w przemyśle energetycznym, spożywczym oraz petrochemicznym. Ponadto sięgają po nie również firmy inżynierskie trudniące się kompleksową budową instalacji przemysłowych.

Z czego zbudowane są najczęściej filtry koszowe?

Filtry koszowe mogą być skonstruowane z wielu różnych materiałów, jednak biorąc pod uwagę jedynie te najwyższej jakości, to zdecydowanie w tej kwestii wyróżnia się stal kwasoodporna AISI304. A jak to wygląda „od środka? Wewnątrz filtra koszowego znajduje się tzw. kosz filtracyjny, który jest wykonany z blachy perforowanej bądź siatki ze stali kwasoodpornej AISI304. Kosza filtracyjnego można używać wielokrotnie. Może również przybrać formę filtra prostego albo filtra skośnego. Najczęściej tego rodzaju wkład filtracyjny produkuje się z blachy perforowanej (filtr zgrubny), sita tkanego (filtr sitowy) lub sita szczelinowego (filtr szczelinowy). W rzeczywistości jednak filtry koszowe wykonuje się na zamówienie według indywidualnych potrzeb zlecającego.