Jak przygotować się na górską wycieczkę z kilkulatkiem?

Zastanawiasz się, czy jechać na wakacje z dzieckiem w góry? Kilkulatek to już całkiem dobry towarzysz podróży. Co prawda szczyty nie mogą być za wysokie, a trasa zbyt długa, jednak młodsze dziecko z powodzeniem powinno poradzić sobie z niezbyt wymagającą wyprawą. Pamiętaj jednak, aby do wędrówki z pociechą zawsze odpowiednio się przygotować.

 

Dobre buty i odpowiednia odzież

Stopa dziecka rośnie bardzo szybko i wymusza na rodzicach częste zmiany obuwia. Mimo to przed wyjściem na szlak dorośli powinni wyposażyć małego piechura w obuwie trekkingowe z twardą podeszwą i usztywnianą kostką. Umożliwi ono maluchowi komfortową wędrówkę i pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji spowodowanych poślizgnięciem. Pamiętaj także, aby ubrać kilkulatka na cebulkę. Pogoda w górach potrafi zmienić się w ciągu kilkudziesięciu minut, więc nawet w słoneczny dzień dobrze jest włożyć do plecaka polar i przeciwdeszczową kurtkę.

Zaplanuj trasę z wyjściem awaryjnym

 

Piesze wędrówki to zwykle ogromna przyjemność. Pamiętaj jednak, że wytrzymałość kilkulatka zwykle jest mniejsza niż siły, którymi dysponuje dorosły. Dlatego przewidywane czasy przejścia poszczególnych odcinków szlaków traktuj z dużą rezerwą. Jeśli to jedna z pierwszych wypraw, dobrze, abyś mógł skrócić trasę w przypadku niespodziewanych zdarzeń, takich jak choćby przyjście letniej burzy czy złe samopoczucie dziecka.

Prowiant i woda

 

Kiedy spędzasz wakacje w górach z dzieckiem, powinieneś wziąć pod uwagę wiele ewentualności. Dlatego warto, aby na trasie wędrówki znalazło się schronisko lub sklep, w którym będziecie mogli uzupełnić prowiant. Obowiązkowo także w plecaku opiekuna musi być co najmniej butelka wody na każdego członka wyprawy, kanapki oraz coś szybko dodającego energii, np. czekolada. W chłodniejsze dni warto wziąć ze sobą także termos z herbatą.