kancelaria adwokacka kraków

Radca prawny i adwokat ‒ czym się różnią?

Polska to jeden z nielicznych krajów, w którym uprawnienia radcy prawnego i adwokata są separowane. Dlaczego? Do kogo należy się zwrócić, kiedy potrzebujemy reprezentacji w sądzie? Upewnij się, na czym polega różnica między radcą prawnym i adwokatem.

Często zdarza się, że w sprawach związanych z postępowaniem sądowym albo kruczkami prawnymi potrzebujemy pomocy wyspecjalizowanego prawnika. Szukamy więc poleceń w internecie, na przykład wpisując do okna wyszukiwarki: kancelaria adwokacka Kraków. Czy jeśli wśród wyników wyszukiwania pojawią się oferty radców prawnych, oznacza to, że mamy do czynienia z mniej doświadczonym specjalistą albo osobą nieposiadającą uprawnień adwokackich? Okazuje się że nie.

Wykonywanie zawodu adwokata zostało szczegółowo opisane, zdefiniowane i uregulowane przepisami zawartymi w ustawie Prawo o adwokaturze. Znajdują się w niej między innymi artykuły określające zasady zdawania egzaminu na aplikację, podstawy funkcjonowania samorządu adwokackiego, a także prowadzenia działalności gospodarczej przez adwokatów. Z ustawy wynika również zakres obowiązków i uprawnień adwokata. Wiadomo stąd, że adwokat może udzielać porad prawnych, sporządzać opinie prawne, opracowywać projekty aktów prawnych, występować przed sądami i urzędami.

Zakres obowiązków i uprawnień radcy prawnego również został określony w polskim ustawodawstwie. Szczegółowe regulacje tych kwestii znajdują się w ustawie o radcach prawnych. Wynika z niej, że podstawową różnicą między dwoma zawodami jest prawo do reprezentowania w sprawach karnych i karnoskarbowych ‒ tego radca prawny zrobić nie może. Natomiast wszystkie inne czynności związane z pomocą prawną są tożsame zarówno w przypadku adwokatów, jak i radców prawnych. Co ciekawe, radca prawny również może reprezentować swoich klientów przed sądami i urzędami z tym zastrzeżeniem, że sprawy nie mogą mieć charakteru karnego lub karnoskarbowego.

Polska jest szczególnym krajem pod względem rozróżnienia obu praktyk zawodowych. W innych państwach europejskich są one raczej ujednolicone.